Jak radzić sobie ze złością?

Nie raz byłeś zły, nie raz gniewałeś się na koleżankę, brata, czy mamę. Nie raz zdarzyło ci się zareagować nazbyt impulsywnie; krzyknąć, przezwać, czy nawet uderzyć. Odczucia te wywołują różne czynniki, np. niepowodzenia szkolne, czy dotkliwe uwagi rówieśników. Co najlepiej wtedy zrobić? Jak sobie poradzić, aby gniew nie znalazł ujścia w agresji?

·         Weź kilka wolnych, głębokich wdechów i skoncentruj się na oddychaniu

·         Ucz się rozmawiać o swoich uczuciach

·         Staraj się wyrażać swoje rozczarowanie, krytykę, niezadowolenie, złość

·         Wyobraź sobie miejsce, w którym czujesz się dobrze (na plaży, w lesie, w domu)

·         Powtarzaj sobie „uspokój się”, „nie dam się sprowokować”

·         Zatrzymaj się, pomyśl zanim zadziałasz

·         Spróbuj znaleźć jakieś wytłumaczenie tego, co cię spotkało

·         Nie sprzeciwiaj się w obecności innych

·         Postanów, że rozwiążesz problem, a nie pokonasz drugą osobę

·         Ucz się rozpoznawać, co wyprowadza cię z równowagi i jak odczuwasz złość

·         Pomyśl, co zyskasz, jak będziesz kontrolował złość, a co stracisz jak wybuchniesz

·         Wysłuchaj co inni mają do powiedzenia, spróbuj wczuć się w drugą osobę

·         Spróbuj innych myśli lub działań, które w przeszłości ci pomagały się zrelaksować

Musimy mieć świadomość, że frustracje, gniew i złość będą od czasu do czasu występować w naszym życiu, dlatego tak istotne jest poznanie samego siebie i nauczenie się, jak najlepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami. Warto też pomyśleć o własnym „wentylu bezpieczeństwa”, czyli zajęciu, które uwolni nas od nagromadzonych emocji. Dla jednych będzie to ekstremalna jazda na rowerze, czy wyczerpująca gra w piłkę, a dla innych malowanie obrazów lub czytanie książek.

Dlatego polecam; obserwujcie i poznawajcie siebie; własne reakcje, usposobienie, zainteresowania. Taka wiedza sprawi, że będziecie żyć bardziej świadomie i zminimalizujecie przykre doznania i stany.