5 października 2017 r. uczniowie kl. 3a i 3b udali się na wycieczkę przyrodniczą. Najpierw zwiedzili gospodarstwo rolne w Pomyjach. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć stare narzędzia i maszyny rolnicze. Atrakcją był koń, który jadł z ręki i chętnie dał się głaskać.
Następnie uczniowie pojechali do Malenina. W „Jabłoniowym Dworku” spotkali się z sadownikiem, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się mnóstwa interesujących rzeczy o jabłoniach i nie tylko, zobaczyli też kwitnące na jabłoni kwiaty (naprawdę). Mieli okazję samodzielnie zerwać jabłka i je zjeść. Smakowały wszystkim. Resztki otrzymały zwierzęta. Potem była wspólna zabawa, ognisko, pieczenie kiełbasek. Sok z jabłek również był pyszny. Kolejną atrakcją było obieranie jabłka, wszystkim udało się zrobić serpentynę, a także zawody sportowe zakończone przeciąganiem liny. Swoje wrażenia po pobycie w sadzie dzieci przedstawiły w formie pracy plastycznej. Na zakończenie wizyty w „Jabłoniowym Dworku” każdy otrzymał pyszną szarlotkę (palce lizać!).
Wycieczka była niezwykle pouczająca i udana (deszcz zaczął padać wtedy , gdy dzieci wracały już do domu).
K. Bembenek, K. Borowska
Reprezentacja naszej szkoły w składzie:
- Kamila Małolepsza
- Dominik Broszczak
- Nataniel Szafraniec
- Rafał Dąbrowski
5 października uczestniczyła w 1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych. Finał ten odbył się w Gdyni w klubie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Po ciężkich potyczkach z drużynami szkół trójmiejskich, ostatecznie drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie zajęła IV miejsce.
Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 16 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe, które przyniosły nam wiele radości, uśmiechu i wprawiły w dobry humor. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu pełni wrażeń i radości w sercu.
Dziękujemy ks. Proboszczowi Tadeuszowi Brzezińskiemu za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej pielgrzymce oraz za miłe, słodkie niespodzianki.
Matko, weź nas w Swoją opiekę!
Matko, pokieruj nami,
Tobie się oddajemy i zawierzamy!
19 sierpnia 2017 r. odbył się XXIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie. Przegląd rozpoczął się uroczystą kociewską Mszą św., po której odbył się przemarsz do Studzienki, miejsca zmagań konkursowych. Nasz szkolny zespół pieśni i tańca zaprezentował nowy program, na który złożyły się tańce i pieśni kociewskie (Hymn Kociewski, walczyk kociewski „Szara Wisła”, „Koszyczek”, „Koszykarz” i „Korkarz”). Po występie skorzystaliśmy z przejażdżki bryczką oraz wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.
Nasz występ w Piasecznie został doceniony przez jury– zajęliśmy I miejsce! Jesteśmy bardzo dumni ! Nagrodę wręczał nam p. Patryk Demski, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.
Zespół wystąpił w składzie:
taniec – Paulina Glock, Paweł Glock, Seweryn Grenc, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Nadia Trochowska
grzechotka – Kornel Kleinszmidt
akordeon – Stanisław Lewandowski
diabelskie skrzypce i śpiew – Katarzyna Bembenek
W Pelplinie mamy kilka szkół. Jedną z nich jest Państwowa Szkoła Muzyczna im. Janiny Garści. Uczą się w niej dzieci utalentowane muzycznie. 2 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b, którzy w tym roku szkolnym poznają swoje miasto, odwiedzili tę placówkę. Przywitała ich pani dyrektor Krystyna Czocher, która opowiedziała o swoich uczniach, o tym, w jaki sposób można „dostać się” do szkoły, jak odbywają się lekcje. Podczas spaceru dzieci zobaczyły sale, w których uczniowie uczą się gry na instrumentach oraz świetlicę szkolną. Następnie odbył się koncert muzyczny. Uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali brzmienie różnych instrumentów. Były to skrzypce, akordeon, pianino, gitara, klarnet, wiolonczela, flet poprzeczny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękuję Pani Krystynie Czocher za ten wspólnie spędzony czas.
Katarzyna Bembenek
26 września 2017 r. uczniowie klasy 3 b i ich rodzice spotkali się z p. Agnieszką Sikorą-Paw, która trenuje triathlon. Triathlon łączy trzy dyscypliny sportowe: pływanie, bieg i jazdę na rowerze. Podczas spotkania p. Agnieszka opowiedziała o swojej przygodzie ze sportem, odpowiadała na pytania dzieci i rodziców, a także rozdała autografy. Następnie obserwowała mecz piłki ręcznej w wykonaniu uczniów, a później rodziców . Obie walki były zacięte i bardzo ciekawe.
Nasza rodzinna impreza sportowa przebiegała w miłej i pełnej radości atmosferze.
Katarzyna Bembenek
Jesień 1939 roku okazała się dla Pelplina tragiczna. Niemcy wymordowali pelplińskich patriotów, wśród których znaleźli się nauczyciele, pracownicy cukrowni i drukarni oraz kapłani. Nie wolno nam o tym zapomnieć. Uczniowie klasy 3 b podczas zajęć lekcyjnych rozmawiali o II wojnie światowej, o napaści Niemiec i Rosji na Polskę, o krwawej „pelplińskiej jesieni”. Odszukali w mieście miejsca pamięci narodowej, pomodlili się za tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
K. Bembenek
2 września 2017 r. w Janiszewie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. Członkowie naszego szkolnego zespołu kociewskiego aktywnie włączyli się w sprawowanie Eucharystii (czytanie, psalm, niesienie darów ofiarnych). Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Wszystkich gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. Następnie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, w tym nasz zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”.
Katarzyna Bembenek
Od trzynastu lat podczas Jarmarku św. Dominika promowany jest region Kociewia. 3 sierpnia zaplanowany został Korowód Kociewski, w którym udział wzięły zespoły folklorystyczne (w tym także nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”), koła gospodyń wiejskich, a także osoby indywidualne z naszego regionu. Barwny przemarsz był okazją do zaprezentowania tradycji i zwyczajów kociewskich, które wzbudziły zainteresowanie uczestników Jarmarku.
Katarzyna Bembenek