Warsztaty historyczne

Relacja z warsztatów historycznych „Szkolna Liga Historyczna”

 

Troje uczniów naszej szkoły – Julia Kujawska, Patrycja Mania i Julia Huebner uczestniczyło w warsztatach historycznych „Szkolna Liga Historyczna” organizowanych przez ogólnopolski miesięcznik historyczny „Mówią Wieki”. Warsztaty odbywały się w Warszawie, Żyrardowie, Nieborowie, Arkadii, Inowłodzu, Sulejowie, Piotrkowie Trybunalskim, i Łowiczu.

Poza zwiedzaniem wielu ważnych dla polskiej historii miejsc w  Polsce środkowej, dziewczęta rozwiązywały zadania związane z poszczególnymi miejscowościami. Miały one formę gry terenowej.

Po pracowicie spędzonych dniach wszyscy powracali do miejsca noclegowego, czyli pięknego pałacu w Nieborowie, gdzie jedli obiad, śniadania i kolacje. Nocleg zapewniono w pałacyku myśliwskim.

Miejscami wartymi wspomnienia były kolejno: Muzeum Narodowe w Warszawie, XIX – wieczna zabudowa przemysłowa – zrewitalizowana – Żyrardowa, XII wieczny romański kościół w Sulejowie i pochodzący z tegoż wieku w Inowłodzu, a także dobrze zachowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w tej miejscowości. Godnymi odwiedzenia były także Muzeum w Łowiczu i stare miasto, rynek i kościoły w Piotrkowie Trybunalskim, zamek w Rawie Mazowieckiej, założenie pałacowe i Muzeum w Nieborowie oraz założenie ogrodowe w Arkadii.

Seweryn Pauch