Konkursy religijne - Bł. Marta Wiecka

   

Siostra Marta stanowi przepiękny wzór i przykład miłości wzajemnej, przebaczenia uraz i wdzięcznej pobożności jakby swobodnej i łatwej do naśladowania”.

Wśród licznych świętych i błogosławionych swoje szczególne miejsce dla Pomorza ma błogosławiona Marta Wiecka. Urodziła się i wychowała w Nowym Wiecu koło Skarszew na pograniczu Kociewia i Kaszub.  Bardzo ceniła sobie łaskę świętego powołania i  z wielkim oddaniemsłużyła chorym, w których zawsze widziała Chrystusa. Pracowała kolejno w szpitalach: we Lwowie, w Podhajcach w Bochni i  Śniatynie. Pomagała bez względu na wyznanie czy narodowość. Żaden chory na  jej oddziale nie umarł bez pojednania z Bogiem. Mając zaledwie 30 lat  oddała życie za drugiego człowieka, pracownika szpitala, ojca rodziny, którego  zastąpiła przy dezynfekcji pomieszczenia po osobie chorej na tyfus.  Zaraziwszy  się tą chorobą, zmarła kilka dni później. Od tej pory ludzie nie przestają się modlić na Jej grobie, który znajduje się na śniatyńskim cmentarzu  (obecnie Ukraina).  Otrzymują za Jej wstawiennictwem wiele łask. 

Podczas listopadowych katechez zgłębialiśmy osobę siostry Marty aby poznać„naszą błogosławioną”. Wzięliśmy udział w konkursie wiedzy oraz plastycznym. Oto wyniki:

KONKURS PLASTYCZNY

KLASY I SP

I MIEJSCE – Julia Laskowska, Pola Starke   

II MIEJSCE – Weronika Jaśniewska, Zuzanna Libiszewska

III MIEJSCE – Nikola Kleczkowska, Urszula Górska

 

KLASY II SP

I MIEJSCE –   Paulina Nagórska, Weronika Górka

II MIEJSCE –  Karolina Kotlicka, Nikola Brzegowy

III MIEJSCE – Nikola Kwiatkowska, Zuzanna Ćwiklińska

 

KONKURS WIEDZY

KLASY III SP

I MIEJSCE –  Zuzanna Szewczyk, Małgorzata Puchowska, Monika Bobkowska

II MIEJSCE –  Łucja Badziąg

III MIEJSCE – Faustyna Klin

 

KLASY IV-VI SP

I MIEJSCE –   Olga Paluchowska

II MIEJSCE –  Sandra Sząszor

III MIEJSCE – Maja Kuczkowska, Zuzanna Macuk, Aleksandra Lewandowska

 

KLASY GIMNAZJALNE

I MIEJSCE –   Alicja Blomberg

II MIEJSCE –  Julia Kleina

III MIEJSCE – Weronika Kniecicka, Dominika Racka, Monika Kuczkowska

 

Honorowy patronat nad konkursem objął ksiądz proboszcz Tadeusz Brzeziński,któremu dziękujemy serdecznie za otwartość i życzliwość oraz ufundowanie pięknych nagród.

„Święta siostro Marto, oręduj za nami w niebie, abyśmy my, tu na ziemi, tak jak ty mogli w drugim człowieku zobaczyć naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę".