Rejonowy Konkurs Gwary Kociewskiej

29 kwietnia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury odbył się Rejonowy Konkurs Gwary Kociewskiej, w którym zaprezentowało się ponad 70 uczestników z powiatu tczewskiego. Prezentacje konkursowe przebiegały w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne, klasy  I-III, klasy IV-VI, gimnazjum oraz  szkoły ponadgimnazjalne.

W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I – III, która była najmocniej obsadzona, Zuzanna Libiszewska z kl. I b zaprezentowała gadkę A. Górskiego „Gorónc”, zaś Igor Mroziński z kl. II b przedstawił bajkę kociewską B. Janowicza „Bruny kot i myszór”. W kategorii klas IV – VI bajkę B. Janowicza „O kozie rogaty” opowiedziała Natalia Hasa, uczennica kl. IV a.

Opowiedzenie bajki w gwarze kociewskiej nie jest łatwe, zwłaszcza, że są one długie, a zaprezentować je należy z pamięci. Tym bardziej cieszy, że praca naszych wychowanków została doceniona. Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe i poprawne pod względem wymowy kociewskiej.

I miejsce w kat. kl. I – III wywalczył Igor Mroziński.

I miejsce w kat. kl. IV VI zdobyła Natalia Hasa.  

Naszym laureatom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w XXXIV Konkursie „Recytujemy prozę i poezję Kociewia im. Antoniego Górskiego”, który odbędzie się 12 maja w Starogardzkim Centrum Kultury.

K. Bembenek, L. Rutkowska