Menu

WOJEWÓDZKO – METROPOLITALNY KONKURS BIBLIJNY

8 marca w Collegium Marianum w Pelplinie, odbył się etap rejonowy

WOJEWÓDZKO – METROPOLITALNEGO 
KONKURSU BIBLIJNEGO

im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda, w którym reprezentowali nas uczniowie: Agata Żebrowska z klasy 6a, Agata Toporowska z klasy 3b oraz Fryderyk Trzciński z klasy 3a. W etapie rejonowym Agata Żebrowska zajęła II miejsce, natomiast Fryderyk Trzciński zajął III miejsce. Tym samym zakwalifikowali się do finału! Naszym uczniom gratulujemy ogromnej wiedzy, świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

 

     FINAŁ odbędzie się 6 kwietnia 2019 r. w Rumii.

Życzymy światła Ducha Świętego J

Do czego będzie nam potrzebny wieszak?

Takie pytanie padło na początku zajęć, gdy poprosiłam uczniów o przyniesienie niezbędnych materiałów na lekcję języka polskiego.

Po raz pierwszy klasa 5c próbowała swych sił w tworzeniu lektury na wieszaku. Idea „mobilnej książki” na wieszakach bardzo przypadła do gustu piątoklasistom.

Uczniowie utrwalali w ten sposób swoją wiedzą na temat lektury pt. „Sposób na Alcybiadesa”. Wszystkie grupy były zaangażowane na lekcjach. Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, ponieważ samodzielnie tworzyli teksty, rysunki i inne elementy, które umieścili potem na wieszaku. Osoby z zapałem tworzyły różnorodne dzieła. Teraz możemy się pochwalić niesamowitymi efektami!

Aleksandra Turzyńska

Język polski jest ą-ę!
21 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, aby godnie uczcić ten dzień, w naszej szkole odbyły się dwa konkursy: Turniej Klas "Język polski jest ą-ę!" oraz konkurs na najładniejszego mema lub demotywatory promującego nasz język narodowy. 
W zmaganiach turniejowych każda klasa otrzymała test sprawdzający ich wiedzę na temat języka polskiego. W teście nie zabrakło zagadek ortograficznych, gramatycznych, a także zadań, w których należało wykazać się znajomością związków frazeologicznych. Z dumą możemy stwierdzić, że wszyscy uczniowie naszej szkoły są pełnoprawnym użytkownikami języka polskiego. Nie mniej jednak komisja konkursowa wyłoniła najlepszych:
W kategorii klas 4-5 - klasę 4a oraz 5a
W kategorii klas 6-7 - klasę 6a
W kategorii klas 8 i 3gim. - 3a oraz 3b gim.
Na  konkurs graficzno-plastyczny uczniowiewykonali niezwykle pomysłowe prace, tym samym wszystkim uczestnikom należą się ogromne gratulacje.
Zwycięzcy konkursu plastycznego:
I miejsce - Lena Lemka kl. Vb oraz Nikola Szatkowska kl. VIIa
II miejsce - Amelia Ponczek kl. VIb
III miejsce - Antoni Stanek kl. IVa
Natalia Koślicka
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH – CO TO? KTO TO?

9 marca 2019r. podczas Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Tczewie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkurs Plastycznego pt. „Koło Gospodyń Wiejskich – Co to? Kto to?”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Zadaniem dzieci było  przedstawienie wizji dotyczącej funkcjonowanie KGW, w formie rysunku, wykonanego techniką dowolną. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły – Kacper Mamel  z klasy I a, który zajął II miejsce oraz Magdalena Szymańska również z klasy I a, która zajęła III miejsce . Zwycięskie prace zostały zaprezentowane w formie wystawy, natomiast laureaci otrzymali piękne nagrody rzeczowe. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.

K. Borowska

Lekcja biblioteczna dla klas pierwszych

Dnia 28 lutego 2019r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klasy I a i I b z panią bibliotekarką - Zdzisławą Lichnerowicz. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Uczniowie podczas lekcji bibliotecznej dowiedzieli się, czym jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady oraz po co w ogóle czytać książki. Pani Zdzisia założyła wszystkim uczniom karty czytelnika oraz wyjaśniła czym jest katalog i jakie są jego rodzaje. Dzieci otrzymały prezenty w postaci imiennych zakładek do książki oraz miały możliwość wypożyczenia pierwszych w swoim życiu szkolnym - książek. Na zakończenie Pani Zdzisia odpowiadała na wszystkie pytania zadane przez dzieci i tym samym rozwiewała ich wszelkie wątpliwości. Bardzo dziękujemy Pani bibliotekarce za piękną, pouczającą lekcję oraz zasianie w nas ziarenka miłości do książek.

K. Borowska, K. Bembenek

Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

28 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się XVII Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie tym udział wzięli uczniowie klas trzecich ZKiW nr 1 w Pelplinie oraz SP nr 2 w Pelplinie. Czytali oni teksty przygotowane przez organizatorów konkursu. Jury w składzie: Danuta Nojman, Alicja Bresa i Wiesława Szulkowska oceniało płynność i poprawność czytania, zmianę siły i tonu głosu, tempo czytania oraz stosowanie pauz gramatycznych i logicznych. W przerwie między zmaganiami konkursowymi a ogłoszeniem wyników na małych lektorów czekała słodka niespodzianka: pączki, jak na tłusty czwartek przystało.

Oto wyniki konkursu czytania:

I miejsce – Jan Koszczyński (ZKiW nr 1 w Pelplinie)

II miejsce – Maksymilian Warmbier (ZKiW nr 1 w Pelplinie)

III miejsce – Zuzanna Jabłońska (SP nr 2 w Pelplinie)

Wyróżnienie – Angelika Kamka  (ZKiW nr 1 w Pelplinie)

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

K. Bembenek, K. Borowska, E. Żur

Gody małżeńskie

6 lutego 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego uroczyście wręczono pamiątkowe medale parom, które obchodziły złote i diamentowe gody. Dla jubilatów zaśpiewał zespół „Kropelki” w składzie: Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc. Zaproszeni goście usłyszeli przeboje z lat ich młodości: „Trzynastego”, „Hasta maniana” oraz „To był świat w starym stylu”.

Katarzyna Bembenek

Dni Bezpiecznego Internetu

„Dwójka” aktywnie obchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na 5 lutego.

To bardzo pozytywna inicjatywa, która uczy i przypomina o zdrowych zasadach użytkowania smartfonów oraz netykiecie, czyli kulturze bycia w sieci.

Pedagodzy szkolni wraz z wychowawcami przeprowadzili zajęcia; w młodszych grupach na temat zagrożeń w sieci, w starszych klasach zajęcia pt. Hejt jest słaby.

Młodzi ludzie chętnie dzielili się swoimi obserwacjami, wspólnie próbowaliśmy ustalić kim jest hejter i co nim kieruje. Wniosek zazwyczaj był ten sam – hejtowanie jest słabe (popularny zwrot z języka młodzieżowego).

Noc Biologów

11 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Nocy Biologów”, zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownicy i studenci wydziału przygotowali wiele interesujących wykładów, pokazów oraz warsztatów.

Uczniowie klasy VI a i VI b w pierwszej kolejności wzięli udział w warsztatach pt. „Jak polują rośliny mięsożerne?”. Na zajęciach zapoznali się ze sposobami wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne. Na pamiątkę każdy otrzymał samodzielnie zasadzoną rosiczkę. Następnie uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje nasz mózg na pokazie „Mózg nocą”. Kolejnym punktem programu był udział w wykładzie pt: „Karaluchy pod poduchy.”

Uczniowie starszych klas utrwalili sobie wiedzę na temat funkcjonowania człowieka na warsztacie poświęconemu temu zagadnieniu. Następnie wzięli udział w pokazie pt.: „Straszne Pupilki w Naszych domach”. Na zajęciach dowiedzieli się m.in. dlaczego straszyki nazwano tak osobliwie oraz  po co hodować karaluchy. Uczniowie mogli też dotknąć, a nawet potrzymać wybrane bezkręgowce. Kolejnym punktem zwiedzania był wykład na temat nietoperzy.

Po zajęciach uczniowie mieli czas na spacer po holu Wydziału Biologii. Znajdowało się tam wiele stanowisk, na których prezentowane były różne biologiczne zagadnienia. Uczniowie mogli także wykonać sobie genetyczne tatuaże, zrobić zdjęcie z dużym owadem, jak również zobaczyć wystawę pt.: „Życie w lesie bursztynowym – w świecie bursztynu
i uwięzionych w nim roślin i zwierząt.”

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Postanowiliśmy, że w marcu wybierzemy się na „Dni Mózgu”, które również organizuje Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Alicja Cymanowska, Alina Strójwąs

MIKOŁAJKI W OWIDZU

6 grudnia klasy I a i I b pojechały do Owidza na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zanim jednak do tego doszło, dzieci wykonywały świąteczne kartki oraz dekorowały pierniczki. Następnie wraz z Elfami udały się w grupach do chat, w których wykonywały różne zadania m. in. pomagały segregować listy, odgadywały świąteczne zagadki, pisały listy do Mikołaja oraz układały igloo. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja dzieci bawiły się i tańczyły w towarzystwie Elfów. Uwieńczeniem wycieczki było oczywiście spotkanie z Mikołajem, który rozmawiał z każdym dzieckiem i dla każdego miał drobny upominek.

K. Bembenek, K. Borowska

Wizyta Anny Kondratowicz w Pelplinie

Anna Kondratowicz wraz z bratem Andrzejem odwiedzili Pelplin w związku z Koncertem Pamięci Janusza Kondratowicza. Nasi goście przybyli do Pelplina już w czwartek 22listopada. Po kolacji wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Michała Rakowskiego oraz zwiedzili Bazylikę Katedralną. Następnego dnia rano spotkali się z młodzieżą naszej szkoły, która usłyszała kilka ciekawostek z życia Janusza Kondratowicza. Potem w „Radiu Głos” p. Anna udzieliła wywiadu, który będą mogli wysłuchać słuchacze rozgłośni radiowej.  Kolejnym punktem wizyty w Pelplinie było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego i Biblioteki Diecezjalnej. Z gośćmi podczas obiadu spotkał się Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Tomasz Czerwiński, Kierownik Referatu Społecznego i Promocji oraz Barbara Nabakowska, dyrektor naszej szkoły. Po południu Anna Kondratowicz spotkała się z wokalistami, którzy przygotowali Koncert Pamięci. Wzruszona wysłuchała koncertu, a po nim podzieliła się swoimi wspomnieniami z mieszkańcami Pelplina. Do Warszawy goście wyruszyli w sobotni ranek.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji wizyty Anny Kondratowicz i Andrzeja Gmitrzuka w Pelplinie. Jest mi bardzo miło, że p. Anna przyjęła moje zaproszenie na Koncert Pamięci i tak pięknie przybliżyła sylwetkę swojego męża.

Katarzyna Bembenek 

II Powiatowy Festiwal Zdrowia

4 grudnia odbył się w Tczewie II Powiatowy Festiwal Zdrowia. "DWÓJKĘ" reprezentowała dziesięcioosobowa grupa, która rywalizowała w czterech kategoriach: kulinarnej, sportowej, plastycznej i z zakresu wiedzy. Impreza nawiązuje do dnia 1 XII, w którym obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Nasi reprezentanci zostali wyróżnieni, a efekty ich pracy możemy zobaczyć na zdjęciach. W konkursie wzięli udział:Zofia Żebrowska VIIa, Agata Mrozińska VIIa, Natalia Hasa, VIIa, Zuzanna Macuk VIIIb, Szymon Trochowski VIIIa, Julia Kucznkowska IIIa, Martyna Olszewska IIIa, Aleksandra Szlęzak IIIb, Wanessa Langowska IIIb, Marietta Langowska IIIB. Do rywalizacji drużynę przygotowały: p. Arletta Trochowska i p. Małgorzata Pauch.

Światowy dzień AIDS

1 grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustanowiono Światowym Dniem Walki z AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka.

Obecność Kokardki podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Nasza społeczność szkolna również włączyła się do obchodów Światowego Dnia AIDS  poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki. Bardzo dziękuję uczennicom klasy 3b gimnazjum za wykonanie kokardek i przygotowanie obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole.

A. Strójwąs

Wojewódzki konkurs plastyczny „Malowała jesień”

Szkoła Podstawowa nr 10 w Rumi była organizatorem wojewódzkiego konkursu plastycznego pn. „Malowała jesień – Jesienne drzewo”. Udział w tym konkursie wzięli uczniowie klas pierwszych i czwartych szkół podstawowych województwa pomorskiego. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 30 listopada 2018 r. Cieszy wiadomość, że aż trzy uczennice naszej szkoły zostały w tym konkursie nagrodzone.

W kategorii klas pierwszych wyróżnienie zdobyła uczennica kl. I b Natalia Wianiarska.

W kategorii klas czwartych III miejsce zajęła Pola Starke, uczennica kl. IV b, zaś wyróżnienie zdobyła Marianna Pauch, także uczennica kl. IV b.

Dziewczętom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych udanych prac.

Katarzyna Bembenek

Ortografia nie musi być nudna!

Co prawda 100. rocznica Odzyskania Niepodległości już za nami, jednak działania promujące hasła patriotyczne towarzyszą nam przez cały rok. Tym samym nauczyciele naszej szkoły organizują przeróżne akcje popularyzujące tematykę niepodległościową. W ciągu ostatnich tygodni na wielu zajęciach lekcyjnych nasi uczniowie mogli zmierzyć się z atrakcyjnymi zadaniami patriotycznymi – i to nie tylko na lekcjach historii.

Ostatnie lekcje języka polskiego w IV i V klasach są tego idealnym przykładem. Uczniowie zmagali się z PATRIOTYCZNIE ZAKODOWANĄ ORTOGRAFIĄ. Zadanie polegało na uzupełnieniu pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną, uzasadnieniu jej konkretną zasadą, a następnie odszyfrowaniu i pokolorowaniu ukrytego obrazka.

Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem, a ostateczne efekty pracy wszystkich mile zaskoczyły.

Tak więc pamiętajmy, że ortografia wcale nie jest nudna!

Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. było organizatorem konkursu fotograficzno-plastycznego pn. „Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność”. 20 listopada 2018 r. zostały ogłoszone wyniki i wręczono nagrody. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły.

W konkursie fotograficznym wyróżnienie zdobyła Lena Piechowska z kl. II a.

W konkursie plastycznym III miejsce zajęła Maria Mucha z kl. I b, zaś wyróżnienie zdobyła Zuzanna Szulc z kl. IV b.

Naszym dziewczętom gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.

Katarzyna Bembenek

 

XI Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego

            W tym roku uczennice klasy II a wzięły udział w XI Festiwalu Twórczości Kociewskiej w kategoriach: recytacje prozy i poezji wybranego regionalisty oraz w konkursie plastycznym na ilustracje do dowolnego utworu.

            Dnia 24 października Maja Rychlicka, Amelia Kuczkowska i Agata Kolaska uczestniczyły w eliminacjach rejonowych. Do finału zakwalifikowały się: Agata Kolaska, zdobywając I miejsce i Maja Rychlicka, otrzymując wyróżnienie. Finał recytacji odbył się
21 listopada. Agata Kolaska wywalczyła wyróżnienie. Nasze dziewczynki miały okazję poznać twórcę prozy kociewskiej – ks. Franciszka Kameckiego i udzielić krótkiego wywiadu
dla Radia Głos w Pelplinie.

            Po południu odbył się w Fabryce Sztuk w Tczewie wernisaż prac plastycznych.
Miłą niespodzianką okazało się zdobycie II miejsca przez Nataszę Grenc.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursów, a rodzicom za pomoc i współpracę.

Beata Kowalewska

Wizyta studentki geologii

16.11.2018 r. klasa II a gościła na zajęciach przyrodniczych studentkę III roku geologii na Uniwersytecie Gdańskim – Agatę Kowalewską. W ramach poszerzenia wiedzy na temat skarbów wydobywanych z głębi Ziemi uczniowie mogli podziwiać minerały, skały i skamieniałości, np. piryt, sól, węgiel kamienny, wapień, ametysty, krzemień, kredę, trylobity, amonity, belemnity. Dowiedziały się na czym polega praca geologa, jakimi narzędziami się posługuje. Mogły przymierzyć kask, okulary ochronne, potrzymać młotek do rozbijania skał. Obejrzały zdjęcia z różnych stron Polski, w których znajdują się kamieniołomy czy inne stanowiska geologiczne, jak np. nasz Klif Orłowski.

Zajęcia wszystkim się podobały i może wśród naszych dzieci znajdzie się jakiś przyszły geolog.

Beata Kowalewska

VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu

14 listopada 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie odbył się VI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu. Grupa młodsza czytała książkę Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, a grupa starsza powieść Adama Seredyńskiego „Przyjaciele z Breslau”. Jury w składzie: Maria Czapiewska, Danuta Nojman, Barbara Marula wyłoniły osoby, które najlepiej poradziły sobie z testem i tekstem. Miło nam poinformować, że w grupie starszej zwyciężyła Weronika Huebner z klasy VIIa, natomiast w grupie młodszej II miejsce zajęła Zuzia Szulc z klasy IVa. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Ewelina Maślanka

Kartki pocztowe z okazji Dnia Niepodległości

Dodatkowym akcentem w ramach obchodów święta niepodległości w naszej szkole, jest wysyłanie kartek pocztowych z okazji tegoż święta. W ramach tej akcji, czwarty rok z rzędu współpracujemy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (w sumie odbyło się sześć edycji). Dzięki Muzeum, otrzymaliśmy kilkaset kartek, które wysłaliśmy do rodzin, znajomych, zaprzyjaźnionych instytucji. W dobie zglobalizowanego świata i sms – ów, tradycyjna kartka pocztowa wydaje się być miłym dodatkiem do obchodzonego właśnie święta.

Nie ma nic cenniejszego nad niepodległość i wolność

Sto lat temu Polska odzyskała wolność. Polska powstała – wymodlona, wymęczona, wywalczona. Uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją, nauczycielami i reprezentantami pocztu sztandarowego podczas wzruszających uroczystości 11 listopada uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

 Świętowanie rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego. Następnie o godz. 10.00 w bazylice katedralnej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. bp Ryszard Kasyna. Po eucharystii uczestnicy przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Przybyłych gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński, który wygłosił także krótkie przemówienie nawiązujące do historii naszego kraju. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kiedy myślę Polska”. Należy poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszej szkoły. Marianna Pauch z kl. IV b otrzymała wyróżnienie, a Nina Janka z kl. I a została laureatką. Punktualnie o godzinie 12 wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, włączając się w akcję "Niepodległa Do Hymnu". Na zakończenie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje.

A.Turzyńska

Konkurs przyrodniczo - fotograficzny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie przyrodniczo – fotograficznym pod nazwą „Przyroda Polski widziana oczami ucznia”. Wszystkie zdjęcia wykonane przez uczniów były piękne. Komisja wybrała te najbardziej oryginalne.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce: Julia Dzienisz, klasa VIa

2 miejsce:  Paulina Glock, klasa IVb

3 miejsce: Nella Konkel, klasa IV a

Osoby wyróżnione:

Antoni Stanek, klasa IVa

Małgorzata Nagórska, klasa IVb

Zuzanna Szulc, klasa IV b

Karol Dąbrowski, klasa Va

Krystian Truty, klasa V b

Zdjęcia można podziwiać na holu naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom dziękuję za duże zaangażowanie.

Alicja Cymanowska

Festiwal „Niezapominajka”

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie odbył się II Festiwal Piosenki „Niezapominajka”, w którym udział wzięli wokaliści naszej szkoły. Byli to Oliwia Drossel, Igor Mroziński oraz Agata Mrozińska. Śpiewali oni, zgodnie z regulaminem konkursu, piosenki nieżyjących już polskich kompozytorów, tekściarzy i piosenkarzy.

Miło nam poinformować, że:
Oliwia Drossel w kategorii klas czwartych zajęła III miejsce, zaś Agata Mrozińska w kategorii klas VII-VIII również zajęła III miejsce.

Naszym wokalistom gratulujemy udanych występów.

K. Bembenek

Wyjazd zespołu „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” do Gdańska

13 października 2018 r. nasz szkolny zespół kociewski udał się na wycieczkę do Gdańska. Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Jest to niezwykłe miejsce,  z zewnątrz łatwo rozpoznawalne – olbrzymi pochylony graniastosłup. Wystawa znajdująca się pod ziemią w przystępny (także dla młodszych dzieci)  sposób upowszechnia wiedzę o II wojnie światowej, budzi refleksję, dzięki czemu można żywić nadzieję, że tamte tragiczne dla Polski wydarzenia nie ulegną zapomnieniu.

Kolejnym ważnym dla Gdańska miejscem, który zwiedzili członkowie zespołu,  jest Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców (tzw. Pomnik Trzech Krzyży).  Upamiętnia on ofiary grudnia 1970 r.

Wycieczka pięknie wkomponowała się nam w obchody 100 - lecia odzyskania przez  Polskę niepodległości. Była żywą lekcją historii.

Nasz wyjazd zakończył się spacerem przez Stare Miasto, gdzie pod Fontanną Neptuna zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Katarzyna Bembenek

Konkurs plastyczny Św. Jan Paweł II pomaga nam z nieba

W październiku z okazji Dnia Papieskiego oprócz okolicznościowych katechez, chętni uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w konkursie plastycznym „Św. Jan Paweł II pomaga nam z nieba”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 22 października, we wspomnienie liturgiczne  św. Jana Pawła II.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Magdalena Grabowska, Lena Piechowska i Oliwier Łobocki

II miejsce– Maria Mucha, Paulina Borys i Nina Janka

III miejsce– Weronika Szela, Maja Mondrachowska i Joanna Zalewska

Wyróżnienie – Martyna Truty, Magdalena Szymańska, Roksana Roman i Dawid Wałaszewski

Serdecznie dziękujemy naszemu Proboszczowi, Ks. infułatowi Tadeuszowi Brzezińskiemu za ufundowanie nagród, patronat nad naszymi konkursami i wszelką życzliwość.

Nietypowa lekcja języka polskiego

W drugim tygodniu października uczniowie klasy 5 c na lekcjach języka polskiego pracowali z lekturą pt. „Przygody Tomka Sawyera”. W ramach podsumowania zajęć wychowankowie musieli wykonać grę planszową opartą na przygodach głównego bohatera. Każda z grup doskonale poradziła sobie z tym wyzwaniem. Uwieńczeniem całości była lekcja, podczas której uczniowie testowali przygotowane przez siebie gry. Ile było emocji… Wszystkim graczom bardzo spodobała się taka forma pracy. Już dzisiaj nie mogą doczekać się kolejnych nietypowych zajęć… :)

Klasy szóste w Drzewinie

3 października klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Drzewiny. Pomimo kapryśnej pogody, uczestnikom już od samego początku dopisywało poczucie humoru. W trakcie pobyty uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także nauczyli się odczytywać najważniejsze informacje z map topograficznych. Nie zabrakło rywalizacji sportowej, a także nietypowych zajęć na świeżym powietrzu. Najwięcej emocji wywołała kula sferyczna oraz nauka chodzenia po cienkiej taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami nad ziemią.

Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Po zjedzeniu pysznych drożdżówek i wypiciu ciepłej herbaty uczniowie powrócili do domów. Zapewne wyjazd ten na długo zapadnie w uczniowskiej pamięci...

A. Turzyńska

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Tradycją w naszej szkole stało się świętowanie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W jednym dniu, czyli  w ostatni piątek września uczniowie na całym świecie uczestniczą w akcji, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Dzięki pomocy i zaangażowaniu szkolnych asystentów z klas ósmych, uczniowie próbowali zdobyć order Eksperta Tabliczki Mnożenia bezbłędnie rozwiązując wylosowane losy, zagadki czy rebusy. Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach.                                                                          

Anna Nowak

Wycieczka do Wirt

W piątek 26 września klasy III A i II A wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Arboretum Wirty. Znajduje się tam Najstarszy Leśny Ogród Botaniczny w Polsce założony w 1875 roku. Leśnicy i pracownicy tego ogrodu opiekują się drzewami oraz krzewami w liczbie ponad 830 gatunków i odmian.

Po parku oprowadzał nas pan leśniczy, który opowiadał różne ciekawostki przyrodnicze. Mieliśmy okazję zobaczyć tulipanowca amerykańskiego, jodłę grecką, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, gruszę wierzbolistną, cisa, żywotnika olbrzymiego, modrzew japoński, daglezję zieloną, grab pospolity, miłorząb japoński i wiele innych. Podziwialiśmy też panoramę Jeziora Borzechowskiego wśród otaczających lasów. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

Jesienna pogoda była dla nas łaskawa i pozwoliła nam podziwiać piękno przyrody.

Beata Kowalewska i Alicja Bresa

PAMIĘCI POMORDOWANYCH W LESIE SZPĘGAWSKIM

23 września 2018r. w Lesie Szpęgawskim odbyło się uroczyste oddanie hołdu ofiarom II wojny światowej w 79. rocznicę dokonanego tam mordu. Tradycją szkoły stała się nasza obecność w tych obchodach. Tym razem społeczność szkolną reprezentowała Dyrektor szkoły, nauczyciele, a także przedstawiciele samorządu szkolnego oraz młodzież z pocztu sztandarowego.  

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem przez licznie przybyłe delegacje. Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę” oraz apelem poległych uczczono śmierć mieszkańców Kociewia, których ciała spoczywają w masowych grobach w Szpęgawsku.

A. Turzyńska

Sprzątanie świata

Śladami lat ubiegłych uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w ogólnopolską kampanię „Sprzątanie Świata”. Akcję rozpoczęliśmy audycją radiową, którą przygotowała pani Mariola Czapiewska. Aby pomóc naszej planecie uczniowie pod opieką wychowawców usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

Pracowite lato „Gzubów z Pelplińskiej Dwójki”

W czasie wakacji nasz szkolny zespół folklorystyczny dzielnie pracował i prezentował folklor kociewski.

2 sierpnia Weronika i Maciej Sak uczestniczyli w Korowodzie Kociewskim podczas Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku.

W dniach 20-24 sierpnia zespół doskonalił tańce i przyśpiewki kociewskie. Zaprezentował je 25 sierpnia podczas Festiwalu Smaków, który odbył się w naszym mieście.

26 sierpnia „Gzuby…” reprezentowały Kociewie podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W Przeglądzie tym zdobyły wyróżnienie (skład zespołu: Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock, Julia Kuczkowska, Laura Piechowska, Lena Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Nadia Trochowska, Zuzanna Szenyk – taniec,  Marianna Pauch - śpiew, Julia Kleina – klarnet,  Stanisław Lewandowski – akordeon,  Katarzyna Bembenek – diabelskie skrzypce).

1 września odbyły się Jubileuszowe Mistrzostwa Szaradziarskie  Pelplina, podczas których Weronika Sak i Paweł Glock losowali koperty zawierające rozwiązania krzyżówek „Rozrywki”, wyłaniając w ten sposób nagrodzonych.

K. Bembenek

Pielgrzymka klas trzecich do Piaseczna

Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 15 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu ufając, że czas który jest przed nami przyniesie nam wiele dobregoJ
Dziękujemy ks. Proboszczowi za wspólne pielgrzymowanie i troskę o nas oraz słodkie niespodzianki.

Dni Mózgu na UG

W dniu 15 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Dni Mózgu”, zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownicy i studenci wydziału przygotowali wiele interesujących wykładów, pokazów oraz warsztatów na temat budowy i funkcjonowania naszego mózgu.

W pierwszej kolejności uczniowie wzięli udział w ciekawym wykładzie pt.: „Łasy umysł, czyli skąd bierze się miejsce na deser”. Podczas wystąpienia dowiedzieli się jak wiele czynników wpływa na to, jak postrzegamy smak danej potrawy.

Uczniowie klas szóstych wzięli udział w warsztatach pt. „Jak Twój mózg odbiera świat”. Na zajęciach zdobyli wiedzę o tym, jak mózg widzi, słyszy i czuje otaczający nas świat, a także o ograniczeniach mózgu i pułapkach, które sam na siebie zastawia. Następnie szóstoklasiści wzięli udział w pokazie testów behawioralnych stosowanych na szczurach
w badaniach neurobiologicznych. Na zajęciach dowiedzieli się w jaki sposób można podzielić zwierzęta pod względem takich cech jak: wrażliwość na stres, aktywność, podatność na lęk czy ciekawość. Uczniowie z uwagą obserwowali szczury podczas pokazu.

Uczniowie klas siódmych na warsztatach pt.: „Mnemotechniki, czyli naucz się uczyć”, poznali techniki, które mogą pomóc uczyć się nie tylko szybciej, ale też efektywniej.
Z pewnością uczniowie wykorzystają poznane triki w szkole. Następnie  nasi siódmoklasiści wzięli udział w bardzo intersującym wykładzie pt.: „Neurochirurgia dziś i jutro”. Poznali odpowiedzi. na pytania: Kim jest neurochirurg? Co to jest sala operacyjna? Jak chirurg ubiera się do operacji? Czy kiedyś będziemy mogli zastępować oczy kamerami?

W przerwach między zajęciami uczniowie mieli czas na spacer po holu Wydziału Biologii. Znajdowało się tam wiele stanowisk, na których prezentowane były różne eksperymenty i zabawy dotyczące mózgu. Uczniowie mogli m.in. zbadać swój słuch, eksperymentalnie sprawdzić powiązanie zmysłu smaku i węchu, sprawdzić czy ich mózg zaakceptuje sztuczną rękę, a także wziąć udział w elektrycznym kursie tańca 😊.  

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Wrócili do domu mądrzejsi i bogatsi
o nowe doświadczenia.

Alicja Cymanowska i Alina Strójwąs

Święto liczby Pi

W związku z wypadającym dziś Świętem Liczby Pi, nasza pelplińska „Dwójka” także świętowała ten wyjątkowy dzień. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, gdyż 3.14 to popularne przybliżenie tej liczby. Wydarzenie to miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również fajna przygoda i mnóstwo zabawy. Nasi szkolni asystenci z klas ósmych obdarowywali odznakami z liczbą Pi wszystkich, którzy mieli na sobie ubiór w grochy lub koła. Liczba ta ma wiele wspólnego z kołem. Nie wszyscy może wiedzą, że Pi to iloraz długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Jednak liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku. Zwieńczeniem tego dnia było utworzenie na boisku szkolnym liczby Pi składającej się ze wspaniale zaangażowanej młodzieży. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w świętowanie tego nietypowego dnia.                                                   

Nauczyciele matematyki

Nie lękajcie się świętości

W dniu 7 marca Szkoła Podstawowa nr 2 uroczyście obchodziła święto patrona szkoły Biskupa Konstantyna Dominika. Z tej okazji odbyły się akademie dla młodszych dzieci i starszych uczniów poświęcone wspomnieniom z życia  tego wspaniałego człowieka i kapłana.       W przypadku ks. biskupa Konstantyna Dominika funkcjonuje stwierdzenie – nadzwyczajna była jego zwyczajność - dlatego społeczność szkolna chce kroczyć śladami patrona.

O godzinie 11 odbyła się msza święta w katedrze pod przewodnictwem ks. Proboszcza, następnie klasy z wychowawcami udały się na cmentarz, by pomodlić się przy grobie Biskupa.

Rozstrzygnięte zostały również konkursy : wiedzy o życiu patrona oraz najpiękniejszy wiersz o biskupie Dominiku.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami świętowali i godnie uczcili ten dzień

Red.

Z wizytą w bibliotece

Z wizytą w bibliotece

Dnia 27 lutego klasa II a wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie. Pani Dyrektor oprowadziła dzieci po bibliotece, opowiedziała o pracy bibliotekarza, zapoznała z regulaminem wypożyczania książek. Zachęcała do udziału w różnych imprezach i konkursach organizowanych przez tę instytucję. Uczniowie mogli również zadawać pytania, które wcześniej przygotowali. Na zakończenie tego spotkania dzieci mogły przysiąść w kąciku czytelniczym i obejrzeć książki, jakie są dla nich dostępne do wypożyczania.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor i Paniom z MBP w Pelplinie za serdeczne przyjęcie. Obiecujemy, że będziemy wiernymi czytelnikami.

  B. Kowalewska

Wilczym Tropem - gra terenowa

1 marca na terenie naszego miasta odbyła się gra terenowa Wilczym Tropem. W tej inicjatywie wzięli udział również nasi uczniowie. Dwie drużyny (z klasy 8a oraz z klasy 3a gim.) rywalizowały w niezwykle pomysłowych zadaniach. Uczniowie musieli zmierzyć się z licznymi przeszkodami, wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą, a także pomysłowością. Zważając na powyższe jest nam niezmiernie miło poinformować, że jednym z naszych reprezentantów (8a) udało się zdobyć zaszczytne II miejsce! Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy również do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia na stronie organizatora - Miasto i Gmina Pelplin.

N.Koślicka

Światowy Dzień Kociewia

10 lutego w naszym mieście obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia. W godzinach popołudniowych w Miejskim Domu Kultury w Pelplinie odbyła się Gala Kociewska, na którą zaproszono wszystkie zespoły folklorystyczne z naszej gminy, w tym nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. Podczas uroczystości p. Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, wręczył wszystkim zespołom podziękowania za ich pracę oraz upominki.

Podczas Gali podpisane zostało porozumienie o współpracy Gminy Pelplin z Gminą Skarszewy. Dla wszystkich gości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca KOCIEWIE.

Katarzyna Bembenek

Zabawa karnawałowa

7 lutego 2019r. w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa karnawałowa. Najpierw bawili się uczniowie klas IV - VI, natomiast w godzinach wieczornych imprezowała młodzież z klas VII-VIII oraz gimnazjum. Dziękujemy opiekunom samorządu szkolnego oraz uczniom, którzy tworzą szkolny samorząd, za tak perfekcyjne przygotowanie zabawy karnawałowej.

Jasełka w Bielawkach

Piękne przedstawienie, wspólne kolędowanie oraz całe mnóstwo uśmiechu i życzliwości – tak nasi uczniowie spędzili dzisiejsze przedpołudnie. A wszystko to, dzięki specjalnemu zaproszeniu Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach.

15 stycznia 2019 r. uczniowie klasy 2B oraz klasy 4C wybrali się na wycieczkę do Bielawek, gdzie obejrzeli Jasełka w wykonaniu Integracyjnej Grupy Teatralnej, do której przynależy również młodzież z naszej szkoły.

Jasełka w wykonaniu podopiecznych DPS-u oraz dzieci z Bielawek to coroczna tradycja, dlatego też, jest nam niezmiernie miło, że w tym roku również uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w tej wyjątkowej uroczystości.

Serdeczne gratulacje dla aktorów oraz organizatorów.

Wyjazd do teatru

10 grudnia 2018r. klasy szóste pod opieką wychowawców i pani dyrektor udały się do teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Czesława Sieńko pt. „Opowieść wigilijna”.

Sztuka przedstawiała słynną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, Ebenezerze Scrooge’u, który pochłonięty powiększaniem własnego majątku jest zrzędliwym samotnikiem nielubiącym ludzi i świąt. Podczas wigilijnej nocy nawiedzają go Duchy Świąt Bożego Narodzenia, które przyczyniają się do moralnej przemiany starca. Bohater przerażony wizjami samotnego życia, na nowo próbuje wprowadzić w nie ufność i życzliwość do innych.

Spektakl ten pozwolił widzom jeszcze bardziej poczuć świąteczny klimat, a przesłanie płynące ze sceny utwierdziło, że każdy ma drugą szansę, aby stać się lepszym człowiekiem.

Wyjazd do teatru wzbudził w uczniach wiele pozytywnych emocji. Świadczyły o tym uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Miejmy nadzieję, że nie jest to pierwszy, a zarazem ostatni wyjazd do teatru…

A.Turzyńska

 

Mamy puchar!

Tradycyjnie już uczniowie z młodszych klas biorą udział w Gminnym Turnieju „MAŁY MISTRZ” w edycji wiosennej i zimowej. Zawody odbyły się 10 grudnia 2018 r. w Rudnie. Nasza drużyna składała się z 5 dziewcząt i 5 chłopców, a byli to: Agata Kolaska,
Natasza Grenc i Dastin Trochowski z klasy II a, Amelia Truty, Julia Abryszeńska,
Aleksander Dawicki oraz Wiktor Borkowski z klasy II b, Radosław Ogonowski z klasy II c,
Denis Cejrowski i Nikola Szulc z klasy III a.

Drużyna startowała w sześciu konkurencjach sportowych z programu „Mały Mistrz”. Zdobywała punkty, ale walczyła też na czas. Naszym małym sportowcom udało się wywalczyć III miejsce i zdobyć piękny puchar oraz dyplomy.

Serdecznie gratulujemy całej drużynie, która spisała się na medal!

B. Kowalewska

Sprawność GIMNASTYKA zdobyta!

3 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I b zaprezentowali swoim rodzicom zdobyte umiejętności i sprawności gimnastyczne. Wykonali zwis na drabinkach, przewrót w przód z przysiadu podpartego oraz  ćwiczenia na drążku zaczepionym na drabinkach – zwis leżąc o tułowiu wygiętym. Popisom przyglądali się zapaśnicy trenujący na co dzień w klubie Bloczek Team. Wszyscy zgodnie orzekli, że mali sportowcy zasłużyli na miano Gimnastyka.

Emocjonujące tego popołudnia okazało się spotkanie dzieci z zapaśnikami. Pokaz rozgrzewki i treningu wzbudzał szczery podziw, a pokaz walki zapaśniczej okrzyki zachwytu. 

Bardzo dziękujemy naszym gościom za piękne sportowe spotkanie, życzymy wielu sukcesów i medali na różnych zawodach sportowych.

Katarzyna Bembenek

 

Karmnik dla ptaków

        We wtorek 4 grudnia komisja powołana przez Panią Dyrektor dokonała przeglądu prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu „Karmnik dla ptaków”. W tym roku do konkursu przystąpiło 19 uczniów. W ocenie prac wzięto pod uwagę funkcjonalność, oryginalność, zgodność z tematem oraz pomysłowość.

       Najwyżej został oceniony karmnik wykonany przez Oliwiera Łobockiego ucznia klasy 2c  – pierwsze miejsce.

Na drugim miejscu sklasyfikowano pracę wykonaną przez Kornelię Chrzanowską uczennicę klasy 1a.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano pracę Sandry Szatkowskiej uczennicy klasy 1a.

Zostały również wyróżnione prace następujących uczniów:

- Kacpra Mamela  kl. 1a,

- Cezarego Gładykowskiego kl. 1a,

- Niny Janka  kl. 1a,

- Emanuela Chroboczka kl. 3a.

Janusz Trepkowski

Koncert Pamięci Janusza Kondratowicza

Janusz Kondratowicz – poeta, tekściarz, autor tekstów popularnych piosenek m. in. „Tyle słońca w całym mieście”, „Biały krzyż”, „Powrócisz tu” czy „Trzynastego”, główny bohater piątkowego listopadowego wieczoru.

23 listopada 2018 r. w MOK-u w Pelplinie odbył się Koncert Pamięci Janusza Kondratowicza, na który zaproszona została żona poety, Anna Kondratowicz. Towarzyszył jej brat, Andrzej Gmitrzuk. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała największych przebojów, do których słowa napisał Janusz Kondratowicz.

Piosenki autorstwa Janusza Kondratowicza zaprezentowali:  Joanna Zalewska (kl. I b), zespół „Kropelki” (Oliwia Drossel, Paulina Glock, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc – kl. IV b), Igor Mroziński (kl. V b), zespół „Kwiatuszki” (Agata Żebrowska – kl. VI a, Natalia Hasa, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Zofia Żebrowska – kl. VII a)oraz Julia Kuczkowska (kl. III a gimn.).

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji Koncertu Pamięci.

Katarzyna Bembenek

I szkolny konkurs English around us

29.11.2018r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – językowego pt. "English around us", który skierowany był do uczniów klas I-III oraz IV- VI szkoły podstawowej. Głównym celem konkursu było zmotywowanie uczniów do nauki j. angielskiego, w szczególności słownictwa otaczającego nas w życiu codziennym oraz rozwijanie spostrzegawczości i pomysłowości. Uczniowie zostali poproszeni o znalezienie jak największej liczby napisów w języku angielskim (np. na opakowaniach produktów spożywczych, środków czystości, w gazetach, na ulicy, na ubraniach, itp.). Oto wyniki konkursu:

KLASY 1-3 I miejsce – Amelia Truty kl. 2 b II miejsce – Dawid Nagórski kl. 2 a III miejsce – Tymoteusz Szlicht kl.1a , Szymon Fasiczka kl. 2a, Aleksandra Czapiewska kl. 2a Wyróżnienie: Dawid Wałaszewski kl. 2b oraz Martyna Truty kl. 2b

KLASY IV -VI I miejsce – Mateusz Szulkowski kl. 6a, Lena Lemka kl. 5b II miejsce – Antoni Stanek kl. 4a, Vanessa Sarnowska kl. 4a III miejsce – Filip Patyk kl.5b, Paulina Nagórska kl. 5b

Dziękujemy serdecznie wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do podejmowania nowych wyzwań związanych z językiem angielskim!

Konkurs „Opowiem Wam”

23 listopada 2018 r. uczestniczyliśmy w IX Gminnym Konkursie „Opowiem Wam…” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pelplinie. Do konkursu przystąpiły dwie uczennice z klasy II a. W związku z tegoroczną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wybrałyśmy do opowiadania polskie legendy. Agatka Kolaska przedstawiła legendę „ O Lechu, Czechu i Rusie”, a Maja Rychlicka „O Wandzie, co nie chciała Niemca”. Dziewczynki odniosły sukces, zajmując ex aequo pierwsze miejsce!

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Kowalewska

Wojewódzki Konkurs Piosenki Patriotycznej w Gdyni

Po raz jedenasty młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni był organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Patriotycznej.  Do zmagań konkursowych zgłosiło się 160 wokalistów, którzy przesłuchiwani byli w czterech kategoriach wiekowych.

Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Zuzanna Szulc kl. IV b, Igor Mroziński kl. V b oraz Agata Mrozińska kl. VII a i Julia Kuczkowska kl. III a gimn., które wystąpiły jako duet i zajęły II miejsce. Brawo!

20 listopada odbył się koncert  „Radosna niepodległość”, na którym zaprezentowali się laureaci konkursu, w tym Agata i Julia. Zaśpiewały one piosenkę „Biały krzyż”.  Koncert był bardzo wzruszający, w piękny sposób uświetnił  100 lat Niepodległości Polski.

Katarzyna Bembenek

VII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej

19 listopada w gniewskim zamku odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowali: Laura Piechowska z kl. VI A, Małgorzata Puchowska z kl. VI B oraz Konrad Jelitto z kl. VI A. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami z zakresu ekologii  oraz ochrony środowiska. Nie udało nam się zdobyć tytułu laureata konkursu, ale wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Gniew pana Macieja Czarneckiego.

Alicja Cymanowska

Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną w Chojnicach

Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną w Chojnicach

14 listopada 2018 r. w SP nr 1 w Chojnicach odbyło się Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „Cześć polskiej ziemi”. W przeglądzie brali udział soliści, duety i zespoły w kategoriach: kl. I-III, IV-VI, VII-VIII i gimnazjum oraz młodzież ponadgimnazjalna. Każdy wykonawca prezentował jedną piosenkę o treści patriotycznej.

Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały zespoły: „Parasolki” (Marysia Mucha, Martyna Szulist oraz Joasia Zalewska – kl. I b), „Kropelki” (Oliwia Drossell, Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska oraz Marianna Pauch – kl. IV b) oraz „Kwiatuszki” (Agata Żebrowska – kl. VI a, Natalia Hasa, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Zofia Żebrowska – kl. VII a oraz Julia Kuczkowska kl. III a gimn.).

Zmagania konkursowe trwały długo (ponad 50 prezentacji), które zakończyły się dla nas bardzo szczęśliwie.

Zespół „Parasolki” zajął I miejsce, „Kropelki” II miejsce, zaś „Kwiatuszki” III miejsce. 

Naszym młodym wokalistkom gratulujemy. Brawo dziewczęta!

Katarzyna Bembenek

Kiedy myślę Polska

11 listopada podczas uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości na Placu Wolności zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu plastycznego „Kiedy myślę Polska”. Jego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie. Wśród laureatów konkursu znalazły się dwie uczennice naszej szkoły. Nina Janka, uczennica kl. I a zdobyła nagrodę, zaś Marianna Pauch, uczennica kl. IV b zdobyła wyróżnienie. Dziewczętom gratulujemy!

K. Bembenek, K. Borowska

XV Gminny Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu

31.10.2018r. odbył się w Kulicach XV Gminny Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Zuzanna Szulc, Amelia Jóźwiak, Zuzanna Szewczyk i Weronika Huebner. I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu czytania ze zrozumieniem, etap II to głośne czytanie tekstu. W tym roku grupa młodsza czytała frag. legend polskich, grupa starsza frag. lektury „Dywizjon 303”.  Dwie uczennice stanęły na najwyższym podium.

I miejsce w gr. młodszej zdobyła Zuzanna Szulc, I miejsce w gr. starszej – Weronika Huebner. Dnia 14.11.2018r. uczennice wezmą udział w powiatowych zmaganiach konkursowych.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

AS

Wojewódzkie Igrzyska Dzieci w Futsalu

30 października 2018r. udaliśmy się całą klasą Vc do Kwidzyna, ponieważ nasza szkoła zakwalifikowała się do finału igrzysk w futsalu.

W reprezentacyjnej drużynie grali nasi koledzy z klasy: Kacper, Mikołaj, Fabian, Olaf, Karol i Filip Trochowski. W pierwszym meczu turnieju pokonaliśmy drużynę z Gdańska 3:0. W drugim starciu passa nam sprzyjała i wygraliśmy z Lęborkiem również 3:0. Te rezultaty dały nam awans do wielkiego finału, w którym zmierzyliśmy się ze szkołą z Malborka. Po bardzo emocjonującym i zaciętym meczu nastał remis 0:0. Sędzia podyktował rzuty karne, w których niestety lepsi okazali się rywale.

Mimo naszego gorącego dopingu uczniom nie udało się zdobyć mistrzostwa, ale i tak jesteśmy dumni z naszych kolegów, bo są wicemistrzami województwa pomorskiego (a to historyczny sukces w zmaganiach piłkarskich uczniów naszej szkoły). Z apetytem czekać będziemy na rozgrywki halowe tej drużyny w przyszłym roku, życząc zdobycia najwyższej nagrody, jaką jest mistrzostwo województwa.

Uważamy, że wyjazd nas, kibiców na ten turniej był bardzo dobrym pomysłem.

N. Olszewski, B. Puchała, F. Trochowski kl. Vc

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przybrały w naszej szkole bardzo zróżnicowane formy. Jedną z nich jest dwuetapowe działanie, złożone z gry „Jeden z dziesięciu” oraz niepodległościowego Turnieju klas. Część pierwsza odbyła się w środę – 7 listopada. Po dwóch przedstawicieli każdej klasy konkurowało ze sobą w dwóch grupach wiekowych: klasy 4 – 6 oraz 7,8 i III gimnazjum. Zasady zabawy były bardzo zbliżone do telewizyjnego konkursu pod tą samą nazwą. W naszym turnieju uczniowie mierzyli się z zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości w okresie od 1772 r. do 1918 r.

Formuła zawodów spowodowała, iż uczniowie mieli możliwość zastosowania strategii, np. wyznaczając do odpowiedzi przeciwnika z mniejszą ilością szans, czy też samych siebie, co pozwoliło podwoić zdobyte punkty.

W kategorii klas 4 – 6 po zaciętym końcowym starciu w postaci kilkakrotnego, prawidłowego udzielenia odpowiedzi, zwyciężyła klasa VI A. Na drugim miejscu uplasowała się klasa VI B, zaś na najniższym stopniu podium znalazła się klasa IV B. Przedstawiciele wymienionych klas zdobyli kolejno 3,2 i 1 punkt, które zostaną dodane do ogólnej klasyfikacji punktowej, przydatnej podczas Turnieju klas, w dniu 9 listopada. A co tam się będzie działo? Napiszemy wkrótce.

Jeszcze bardziej wytężona rywalizacja miała miejsce w starszych klasach, gdzie po ryzykownym, kilkukrotnym wyznaczeniu pytań na samych siebie, przedstawiciele klasy III A stracili dwie szanse. Pomimo tak niekorzystnego obrotu spraw, udało im się – nie tylko pokonać wszystkich przeciwników – ale również zwyciężyć, zdobywając największą liczbę punktów.

Ostatecznie klasa III A zdobyła 1 miejsce i 3 punkty, klasa 8 B – 2 miejsce i 2 punkty, zaś klasa III B – 3 miejsce i 1 punkt. Podobnie, jak w przypadku klas 4 – 6, punkty te okażą się bardzo przydatne w piątkowym Turnieju klas.

Seweryn Pauch

XV Gminny Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu

Dnia 31.10.2018r. odbył się w Kulicach XV Gminny Konkurs Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Zuzanna Szulc, Amelia Jóźwiak, Zuzanna Szewczyk i Weronika Huebner. I etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu czytania ze zrozumieniem, etap II to głośne czytanie tekstu. W tym roku grupa młodsza czytała frag. legend polskich, grupa starsza frag. lektury „Dywizjon 303”.  Dwie uczennice stanęły na najwyższym podium.

I miejsce w gr. młodszej zdobyła Zuzanna Szulc, I miejsce w gr. starszej – Weronika Huebner. Dnia 14.11.2018r. uczennice wezmą udział w powiatowych zmaganiach konkursowych.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

AS

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych

Tczew był areną zmagań w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się 08.10.2018. Naszą gminę reprezentowały dwie sztafety chłopców. Zarówno w młodszej jak i starszej kategorii nasi zawodnicy wywalczyli bardzo dobre drugie miejsca. Składy sztafet. Chłopcy młodsi: Olaf Borkowski, Fabian Bukowski, Kacper Cwajda, Igor Hasa, Jan Jędrzejewski, Kacper Malinowski, Dominik Nagórski, Hubert Półtorak, Filip Trochowski, Mikołaj Kluczewski. Chłopcy starsi: Szymon Trochowski, Alan Trochowski, Emil Chyła, Jakub Strzelczyk, Bartosz Flisik, Łukasz Aszyk, Klaudiusz Nagórski, Kacper Dawicki, Mateusz Nagórski, Mariusz Bukowski.

IV Gala Edukacyjna

16 października 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się III Gala Edukacyjna. Podczas tej uroczystości uczniom wręczono stypendia naukowe i artystyczne. Nauczyciele za swoje szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze otrzymali nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Przyznano także akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Całe wydarzenie uświetniły występy muzyczne uczennic naszej szkoły. Agata Mrozińska i Weronika Huebner zaprezentowały swoje umiejętności gry na skrzypcach przy akompaniamencie fortepianu. Gościem specjalnym był Grzegorz Greg Piskorski, który zademonstrował aranżacje popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Nie zabrakło także słodkiego akcentu na zakończenie gali. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele i spora grupa uczniów z naszej szkoły.

 A.Turzyńska

Wycieczka rowerowa kl. 7a

21 września 2018 roku klasa 7a wybrała się na rowerową  wycieczkę do Piaseczna. Pogoda nam sprzyjała. Zwiedziliśmy muzeum Ziemi Kociewskiej w Piasecznie. Po całodziennej podróży zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Janusz St. Pasierb - obywatel Pelplina

W piątek 5 października 2018 r. uczniowie klas 8 wzieli udział w organizowanej przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie grze miejskiej „Janusz St. Pasierb - obywatel Pelplina”.

Uczestnicy mieli do pokonania ponad pięciokilometrową trasę. Odwiedzając miejsca związane z życiem ks. Janusza St. Pasierba, musieli rozwiązać na bieżąco przekazywane im zadania. Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Diecezjalne, gdzie sam Jan Gutenberg opowiedział im historię Biblii Gutenberga, w Diecezjalnej Bibiliotece im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi nauczyli się korzystać z katalogów kartkowych, a na koniec swojej wyprawy odwiedzili miejsce pochówku ks. Janusza St. Pasierba.

Reprezentanci naszej szkoły wykazali się bardzo dobrą znajomością życia i twórczości poety i tym samym zajęli drugie miejsce w kategorii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Pelplin.

Naszym ósmoklasistom serdecznie GRATULUJEMY!

Poniżej zamieszczamy fotorelację (wykonawcą niektórych zdjęć jest pan Seweryn Brzeziński, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie swoich fotografii).

Natalia Koślicka

Siatkarskie emocje

Za nami niesamowite siatkarskie emocje. Nie tylko Polacy zostali mistrzami świata, lecz również nasze młode adeptki siatkówki rozegrały swój turniej.

W sobotę 29 września na turnieju w Gniewie stawiło się 12 drużyn uczestniczących w zawodach siatkarskich dwójek. Naszą szkołę reprezentowało 7 dziewcząt z klas piątych. Amelia Mytlewska i Marta Truta zajęły wysokie trzecie miejsce. Paulina Nagórska i Amelia Jóźwiak uplasowały się na szóstym miejscu, a Weronika Górka, Zuzanna Imianowska i Martyna Anflik zajęły jedenaste miejsce. To był wspaniale, na sportowo spędzony dzień. Emocje, jakie nam towarzyszyły, na długo zostaną w naszej pamięci.

Piotr Szucki

Konkursy z okazji 600 – lecia kościoła Bożego Ciała

26 września wszyscy chętni uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum stanęli do rywalizacji w Parafialnym Konkursie Wiedzy o „Naszym kościółku”. Był to etap szkolny. W ten sposób wyłoniliśmy uczniów, którzy już w piątek 28 września będą reprezentować naszą szkołę w etapie międzyszkolnym z ZKiW nr 1. Już dziś GRATULUJEMY!
Najmłodsi spróbowali swoich sił artystycznych w konkursie plastycznym „Nasz kościółek”. Wyniki konkursu poznamy już niebawem, w niedzielę podczas Uroczystości Jubileuszowych pod przewodnictwem naszego Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny, który wręczy nagrody najlepszym z najlepszych :)

Konkurs plastyczny

Ważnym punktem akcji dbania o naszą planetę był zorganizowany przez panią Alicję Cymanowską, konkurs plastyczny zatytułowany „Sprzątajmy Świat”. Został on skierowany do uczniów klas IV – VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatów, które miały zachęcić do włączenia się  w akcję „Sprzątania Świata”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Amelia Ponczek (klasa VI b),
 2 miejsce Natalia Jaśniewska, (klasa VI b), 3 miejsce Zuzanna Rychert (klasa V b). Dodatkowo wyróżniono pracę Nikoli Brzegowy z klasy 5a, Oliwii Dering z klasy 5a oraz Kingi Bauer z klasy 6a. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace.

Gminne Igrzyska w Szachach Drużynowych

Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła 18 września w Gminnych Igrzyskach Dzieci w Szachach Drużynowych oraz Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych  w składzie:

 1. Drużyna Dzieci:

         - Kacper Dettlaff

         - Dominik Nagórski

         - Małgorzata Puchowska

         - Jakub Szela

      2.   Drużyna Młodzieży:

         - Kamila Małolepsza

         - Seweryn Grenc

         - Rafał Dąbrowski

         - Nataniel Szafraniec

Drużyna naszej młodzieży zajęła I miejsce, natomiast młodsza drużyna zajęła II miejsce.

  Janusz Trepkowski

Jarmark Cysterski

16 września 2018 r. podczas pięknej niedzieli, nasza szkolna społeczność uczestniczyła w barwnym przemarszu średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina. W tym radosnym wydarzeniu mogliśmy zobaczyć rycerzy, damy dworu i diabelskie różki. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za liczne przybycie. Osobne podziękowania kierujemy w stronę Pani fotograf, która uwieczniła to przepiękne wydarzenie i jednocześnie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

M.Czapiewska

Dzień modlitw w Piasecznie

 Tradycją szkoły stał się coroczny udział naszej społeczności w dniu modlitw nauczycieli i wychowawców w Piasecznie. Toteż 11 września 2018r. dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie reprezentujący szkołę w poczcie sztandarowym udali się do Sanktuarium Maryjnego. Pobyt rozpoczął się od modlitwy przy Studzience. Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. Podczas jej trwania zawierzono Matce Boskiej Piaseckiej życie wspólnot szkolnych oraz edukację i wychowanie najmłodszego pokolenia. Na zakończenie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła, a także zasłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej.

A. Turzyńska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
  ul. Kościuszki 12 A
  83 - 130 Pelplin
 • (+48) 58-536-15-69
  spnr2@pelplin.pl

Galeria zdjęć