Menu

W czwartek, 18 stycznia 2018 r., w Skarszewach odbył się finał Diecezjalnego konkursu: "Marta Wiecka Dziś". IV edycja wydarzenia została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej. W finale wzięło udział 43 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po etapach szkolnych i rejonowych do finału zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły: Julia Kleina i Jolanta Zielińska, obie z klasy 3A Gimnazjum. Rozwiązanie testu nie przyniosło jednak definitywnego rozstrzygnięcia, ponieważ okazało się, że dwie dziewczyny, które napisały najlepiej, mają taką samą liczbę punktów. Jedną z nich okazała się, ku naszej wielkiej radości, Julia Kleina. Komisja konkursu była przygotowana na taką ewentualność i przeprowadziła dogrywkę w której zwycięstwo odniosła Julia. Warto podkreślić fakt, że Julia Kleina, brała udział w konkursie o Błogosławionej Siostrze Marcie Wieckiej, już po raz trzeci i za każdym razem awansowała do finału. Dwa lata temu zajęła 7 miejsce, rok temu trzecie, a tym razem PIERWSZE. Ten ogromny sukces to owoc tytanicznej nauki ze strony Juli, jak i fascynacji Błogosławioną Siostrą Martą Wiecką. Święci zawsze fascynują i warto Ich naśladować w przeżywaniu naszej codzienności. Julii serdecznie gratulujemy i życzymy obfitości Bożych łask za wstawiennictwem Błogosławionej Siostry Marty Wieckiej.

Ks. Piotr Lipkowski

O tym, że wiedzę można zdobywać nie tylko w szkolnych ławkach, przekonali się uczniowie klasy Va, którzy w dniach 15-19 I 2018 roku przebywali w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Kaszuby to region o pięknym ukształtowaniu terenu i krajobrazie. Każdy mógł tam znaleźć interesujące zajęcia, a z pewnością nikt się nie nudził. Oto nasze wspomnienia J

Nasza klasa 5a

Byliśmy we „Władku”,

Nie martw się nasz tatku.

Pierwszy dzień był spoko,

Prawie jak w Maroko.

Rozpalaliśmy ognisko, strzelaliśmy z łuku,

a przy tym nie zrobiliśmy żadnego huku.

Dnia kolejnego

Foki widzieliśmy kolego.

O bursztynach się uczyliśmy

I w domu morświna również byliśmy.

Nazajutrz kamienie zbieraliśmy

i do domu je zabraliśmy.

Iluzje też odwiedziliśmy,

tam świetnie się bawiliśmy.

Dnia ostatniego robiliśmy kartki,

lecz nie takie jak z drukarki.

Walizki też pakowaliśmy

i do autobusu wsiadaliśmy.

Końca opowieści o wycieczce to już czas,

teraz czeka domek nasz!

 

Paulina i Marta                            pełny tekst

Nowy Rok 2018 rozpoczęliśmy lekcją w-fu w Jump City w Gdańsku. Pod czujnym okiem pana trenera wykonywaliśmy różne ćwiczenia na trampolinach.

Wspaniałą zabawą była „bitwa” dziewczyny kontra chłopcy w tzw. dwa ognie, która zakończyła się remisem. Skoki do basenów z piankami, skoki „kto wyżej” to fajny sposób na sprawdzenie własnych możliwości fizycznych.

Po wspólnej zabawie udaliśmy się do KFC, a potem autokarem do domu.

G.Zywert

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim oraz Kociewskie Stowarzyszenie Edukacji i Kultury „Ognisko” po raz dwudziesty szósty zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Kociewską Kartkę Pocztową o Tematyce Bożonarodzeniowej. Zadaniem konkursowym było plastyczne przedstawienie świątecznych i noworocznych obrzędów religijnych i rodzinnych na Kociewiu.

19 grudnia 2017 r. w Galerii Neptun w Starogardzie Gd. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. Wśród nich znalazły się uczennice naszej szkoły: Maja Rychlicka (kl. I a) oraz Zuzanna Szenyk (kl. III b). Obie dziewczynki zdobyły wyróżnienie.

Dziewczynkom gratulujemy. Brawo!

K. Bembenek, B. Kowalewska

7 grudnia 2017, w godz. 10.00-14.00, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się Gminny Dzień Seniora organizowany przez Grupę ENERGA przy współpracy z Gminą Pelplin. Wydarzenie, które zgromadziło sporą grupę seniorów z terenu naszej gminy, odbywało się w ramach projektu „ Seniorzy z Energią” Grupy Energa, którego celem jest aktywizacja osób starszych. Podczas tej imprezy wystąpili wokaliści z naszej szkoły: zespół „Kropelki”, Weronika Huebner, Julia Kuczkowska oraz Igor Mroziński i Karol Neuman.

K. Bembenek

W ramach  Festiwalu Twórczości Patriotycznej zmagania konkursowe odbywały się w ośmiu kategoriach tematycznych. Naszą szkołę w Konkursie Polskich Tańców Narodowych i Ludowych reprezentował zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. 1 grudnia 2017 r. w ZSO nr 2 w Gdańsku nasz zespół zaprezentował, zgodnie z regulaminem konkursowym, dwa tańce: walczyk kociewski „Szara Wisła” oraz „Koszyczek”. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 8 grudnia.  Nasz zespół zajął w tym konkursie II miejsce.

Zespół wystąpił w składzie:

Taniec – Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock, Natalia Hasa, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Laura Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Pola Starke, Nikola Szatkowska, Zuanna Szenyk, Nadia Trochowska, Magdalena Żebrowska, Zofia Żebrowska

Śpiew – Marianna Pauch, Zuzanna Szulc

Akordeon – Stanisław Lewandowski

Skrzypce – Weronika Huebner

Klarnet – Julia Kleina

Diabelskie skrzypce – Katarzyna Bembenek

    6 grudnia klasy I a i II a pojechały wczesnym rankiem do Owidza na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Zanim do tego doszło, dzieci wykonywały świąteczne kartki i dekorowały pierniki. Następnie wraz z Elfami udały się w  grupach do chatek, w których wykonywały różne zadania oraz pisały listy do Mikołaja. Każdy zespół za grzeczność i poprawne wykonanie zadań otrzymał buteleczkę eliksiru, który miał być lekarstwem dla chorego Mikołaja. W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja dzieci bawiły się i tańczyły w towarzystwie Elfów.

Oczywiście Mikołaj dotarł do nas, wypił eliksir i poczuł się lepiej. Rozmawiał z każdym dzieckiem i dla każdego miał prezenty. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i miło spędzone mikołajki.

Alicja Bresa i Beata Kowalewska

Dziś w szkole panował mikołajkowy zawrót głowy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował kiermasz słodkości i zagadki dla najmłodszych. W holu stanął też kalendarz adwentowy, który codziennie przynosi nam nowe zadanie, a 4 świece w stroiku odliczają kolejne tygodnie do najbardziej oczekiwanych Świąt w roku!

AT MP

24 listopada 2017 r. w siedzibie Polskiego Związku Działkowców Okręgowego Zarządu w Gdańsku wręczone zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego „Przyroda w Mieście”. Organizatorami tego konkursu była Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Gdańsku oraz Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Gdańsku. Konkurs miał na celu ukazanie bogactwa przyrody w miastach i sposobów jej ochrony. Adresowany był do wychowanków  przedszkola, uczniów szkół i dorosłych województwa pomorskiego.

Wśród laureatów konkursu plastycznego znalazła się uczennica kl. 3 b, Zuzanna Szulc. W kategorii przedszkole i kl. I-III sp zajęła  III miejsce. Brawo, Zuziu!

Katarzyna Bembenek

Kolejny raz dzieci z młodszych klas wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym w ramach X Festiwalu Twórczości Kociewskiej. Uczniowie wykonali ilustracje do bajek Bernarda Janowicza i legend Andrzeja Grzyba. W wyniku eliminacji szkolnych do konkursu zgłoszono prace następujących uczennic: Aleksandry Czapiewskiej, Nataszy Grenc oraz Mai Rychlickiej z klasy I a, Zuzanny Libiszewskiej, Marianny Pauch, Amelii Maczyńskiej z klasy III b.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie w tym konkursie zdobyła uczennica klasy I a, Maja Rychlicka za ilustrację do bajki B. Janowicza „Kurónek i kokoszka” wykonaną techniką kolażu. Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż odbyły się 22 listopada w Fabryce Sztuk w Tczewie. Serdecznie gratulujemy Mai pierwszych sukcesów.

Beata Kowalewska

20 listopada 2017r. na Zamku w Gniewie odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI powiatu tczewskiego, którzy pomyślnie przeszli etap szkolny tego konkursu.

Po zaciętej rywalizacji 3-osobowych zespołów z poszczególnych szkół zostali wyłonieni najlepsi.

Nasza szkołę reprezentowali:

Zofia Żebrowska 6a, Agata Mrozińska 6a, Paweł Glock 6a.

Każdy uczestnik został nagrodzony miłym upominkiem i dyplomem uczestnictwa w konkursie. Gratuluję naszym uczniom i życzę dalszych sukcesów.

Grażyna Zywert

W poniedziałek, 20.11.2017r. uczniowie  z klasy I c wzięli udział w zajęciach na temat zasad bezpiecznego zachowania się na wypadek pożaru, które odbyły się w Sali edukacyjnej ,,Ognik” w Tczewie. Dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dowiedziały się także jak należy się zachować sytuacjach zagrożenia, jak alarmować służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Miały okazję założyć kaski i mundurki strażackie. Wśród uczestników warsztaty wywołały wiele pozytywnych emocji.

W związku z 99. rocznicą odzyskania Niepodległości Polski Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, jak co roku, zorganizował konkurs plastyczny „Kiedy myślę Polska”. Przeznaczony był on dla dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniów szkół specjalnych, wychowanków świetlic terapeutycznych i ośrodków terapii zajęciowej z terenu gminy Pelplin. Tematyka prac miała nawiązywać do Święta Niepodległości.

Na konkurs wpłynęło mnóstwo prac, spośród których jury 10 nagrodziło, a 12 wyróżniło.

Cieszymy się, że dwie prace, wykonane przez uczennice naszej szkoły zwróciły uwagę jury.

Nagrodzona została praca Darii Krakowskiej (kl. III c), wyróżniona zaś praca Marianny Pauch (kl. III b). Gratulacje, dziewczynki!

K. Bembenek, T. Szarmowska

Surowce wtórne mogą mieć wielorakie zastosowanie: z makulatury powstają zeszyty, papier toaletowy; z alumininiowych puszek i ze szklanych butelek po przetopieniu nowe opakowania, a z plastików po zmieleniu przedmioty codziennego użytku. W ten sposób chronimy i dbamy o naszą przyrodę.

Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że surowce wtórne mogą przydać się również, jako materiał do wykonania wspaniałych prac plastycznych.

Dziękujemy za udział w konkursie przede wszystkim uczniom klasy 5b, a także 4c, 5a i 6a.

n-le przyrody

Miło nam poinformować, że uczennica klasy V b Małgorzata Puchowska zdobyła dzisiaj II miejsce w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu w Kulicach. Tym samym zwyciężczyni zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbędzie się już w najbliższy wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie.
Małgosi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!

A. Turzyńska

7 listopada urodził się Biskup Konstantyn – Patron naszej szkoły. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował konkurs na „laurkę urodzinową”. Patronat nad konkursem objęła p. Barbara Nabakowska – Dyrektor Szkoły. Spośród wielu ciekawych prac, nagrodzone zostały laurki wykonane przez klasy: IIA SP, VIA SP oraz IIIB Gimnazjum.

Święto Patrona zostało uhonorowane przez SU, specjalnie na tę okazję przygotowaną dekoracją, którą stanowiły kwiaty podarowane przez uczniów wszystkich klas.

MP

Festiwal „Niezapominajka” był imprezą organizowaną „ku pamięci” nieżyjących muzyków, piosenkarzy, tekściarzy, aktorów. Skierowany był do uczniów klas szkół podstawowych powiatu tczewskiego i okolic. Odbył się 30 października 2017 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Uczestnik konkursu wykonywał dwa utwory: jeden z repertuaru nieżyjącego artysty, drugi – dowolny (wybrany przez siebie).

W konkursie tym wzięły udział uczennice z naszej szkoły: Oliwia Drossel (kl. III b), Weronika Huebner (kl. VI a), Agata Mrozińska (kl. VI a) oraz Julia Kuczkowska (kl. II a gimn.).

Jury powołane przez organizatora Festiwalu oceniło występy wokalne i przyznało nagrody. Cieszymy się, że wśród laureatów tego konkursu znalazły się nasze młode wokalistki.

III miejsce w kategorii 9 - 11 lat zajęła Oliwia Drossel. Zaśpiewała ona piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej pt. „Chłopcy z weselszych lat” oraz piosenkę pt. „Słoneczko”.

I miejsce w kategorii 12-13 lat wyśpiewała Weronika Huebner. Zaprezentowała ona piosenkę pt. „Ding dong” z repertuaru zespołu 2+1, oraz piosenkę pt. „Nie dokazuj” Marka Grechuty.

Naszym wszystkim wokalistkom gratulujemy udanego występu. Brawo, dziewczęta!

Katarzyna Bembenek

            Dnia 17 października pierwszaki udały się na pierwszą wycieczkę do kina w Starogardzie Gdańskim. Obejrzały animowaną komedię „Emotki”. Film, która opowiadała, o tym, że w naszych telefonach ukryty jest tajemniczy świat emotek. Minek – główny bohater był niezwykłą emotką, bo potrafił okazywać różne uczucia naraz. To doprowadziło prawie do wielkiej katastrofy, telefon miał zostać zresetowany, ale… . No właśnie, z pomocą pospieszyli przyjaciele.  Po seansie  udaliśmy się na posiłek do ulubionego McDonald`s, a dzieci wróciły do domów zadowolone i w dobrych nastrojach.

Beata Kowalewska

Tegorocznej edycji OTK przyświeca hasło: Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje. W ramach szkolnych działań:

- klasy II-gie Gimnazjum uczestniczyły wraz z wychowawcami w wycieczkach zawodoznawczych do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim oraz Leśnictwa Bukowiec,

- klasy III-cie Gimnazjum i VII SP wzięły udział w Spotkaniu z zawodami,

- z grupą uczniów z klas III-cich Gimnazjum przeprowadzone zostały rozmowy doradcze.

Tydzień Kariery wpisał się w kalendarz imprez szkolnych i stanowi okazję do refleksji nad planowaniem kariery życiowej. W tym roku gościliśmy: p. Katarzynę Rakowską, która zaprezentowała zawód muzealnika, p. Dorotę Kupczyk – pracownika socjalnego i p. Agnieszkę Trzcińską, dzięki której bliskie stały się młodzieży zawody prawnicze. Z prezentacją profesji wojskowych, przybyli do nas uczniowie i nauczyciele z ZSP w Pelplinie.

Rozmowy doradcze przeprowadziła p. Bogumiła Sankowska – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie.

Przed nami jeszcze wiele różnorodnych działań w ramach doradztwa zawodowego - zapraszam młodzież i rodziców na spotkania.

Małgorzata Pauch, pedagog i doradca zawodowy

Czy z klocków LEGO można zbudować wszystko?

Na to pytanie twierdząco odpowiedzą uczniowie kl. 3 b naszej szkoły. 12 października 2017 r. pod kierunkiem p. Mariusza Brzęckiego (Fundacja Nowoczesny Konin) zbudowali bowiem nasz pelpliński Kościół pw. Bożego Ciała.  Dwugodzinna praca w grupie przyniosła piękny efekt.  

Katarzyna Bembenek

11 października 2017 r. uczniowie kl. 3 b zwiedzili kolejną szkołę znajdującą się w naszym mieście, Collegium Marianum.  Naszym przewodnikiem była p. Helena Serocka oraz były uczeń naszej szkoły, Marcin Kleinszmidt. Dzieci poznały historię tej szkoły, przeglądały zdjęcia i książki. Z dużym zainteresowaniem oglądały sale lekcyjne, pokoje uczniów, pokoje gościnne, kuchnię, pokój telewizyjny,  podziwiały widoki z okien poddasza. Zobaczyły refektarz oraz oratorium. Ciekawym przeżyciem były krótkie zajęcia z języka angielskiego, które przeprowadziła pani profesor tej szkoły. Zakończyły je wspólny śpiew i taniec. Było nam miło spędzić czas w liceum. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

Impreza sportowo-rodzinna – „Mały Mistrz”

26 września 2017 r. uczniowie klasy 3 b i ich rodzice spotkali się z p. Agnieszką Sikorą-Paw, która  trenuje triathlon.  Triathlon łączy trzy dyscypliny sportowe: pływanie, bieg i  jazdę na rowerze.  Podczas spotkania p. Agnieszka opowiedziała o swojej przygodzie ze sportem, odpowiadała na pytania dzieci i rodziców, a także rozdała autografy.  Następnie obserwowała mecz piłki ręcznej w wykonaniu uczniów, a później rodziców . Obie walki były zacięte i bardzo ciekawe.

Nasza rodzinna impreza sportowa przebiegała w miłej i pełnej radości atmosferze.

Katarzyna Bembenek

Jesień 1939 roku okazała się dla Pelplina tragiczna. Niemcy wymordowali pelplińskich patriotów, wśród których znaleźli się nauczyciele, pracownicy cukrowni i drukarni oraz kapłani. Nie wolno nam o tym zapomnieć.  Uczniowie klasy 3 b podczas zajęć lekcyjnych rozmawiali o II wojnie światowej, o napaści Niemiec i Rosji na Polskę, o krwawej „pelplińskiej jesieni”. Odszukali w mieście miejsca pamięci narodowej, pomodlili się za tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

K. Bembenek

2 września 2017 r. w Janiszewie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. Członkowie naszego szkolnego zespołu kociewskiego aktywnie włączyli się w sprawowanie Eucharystii (czytanie, psalm, niesienie darów ofiarnych).  Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Wszystkich gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. Następnie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, w tym nasz zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”.

Katarzyna Bembenek

Od trzynastu lat podczas Jarmarku św. Dominika promowany jest region Kociewia. 3 sierpnia zaplanowany został Korowód Kociewski, w którym udział wzięły zespoły folklorystyczne (w tym także nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”), koła gospodyń wiejskich, a także osoby indywidualne z naszego regionu. Barwny przemarsz był okazją do zaprezentowania tradycji i zwyczajów kociewskich, które wzbudziły zainteresowanie uczestników Jarmarku.

Katarzyna Bembenek

19 sierpnia 2017 r. odbył się XXIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie. Przegląd rozpoczął się uroczystą kociewską Mszą św., po której odbył się przemarsz do Studzienki, miejsca zmagań konkursowych. Nasz szkolny zespół pieśni i tańca zaprezentował nowy program, na który złożyły się tańce i pieśni kociewskie (Hymn Kociewski, walczyk kociewski „Szara Wisła”, „Koszyczek”, „Koszykarz” i  „Korkarz”). Po występie skorzystaliśmy z przejażdżki bryczką oraz wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.

Nasz występ w Piasecznie został doceniony przez jury– zajęliśmy I miejsce! Jesteśmy bardzo dumni ! Nagrodę wręczał nam p. Patryk Demski, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.

 Zespół wystąpił w składzie: 

taniec – Paulina Glock, Paweł Glock, Seweryn Grenc, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Nadia Trochowska

grzechotka – Kornel Kleinszmidt

akordeon – Stanisław Lewandowski

diabelskie skrzypce i śpiew – Katarzyna Bembenek

22 stycznia 2018 r. uczniowie klasy III b na zajęciach wychowania fizycznego gościli koszykarzy z Polpharmy Starogard Gd.  Dzieci zaprezentowały zdobyte umiejętności gimnastyczne, zdobywając sprawność GIMNASTYKA w ramach programu „Mały Mistrz”. Ich próbom przyglądali się zaproszeni sportowcy oraz rodzice. Każdy uczeń wykonał przewrót w przód, w tył, mostek, wymyk na drążku, zwis na drabinkach z jednoczesnym unoszeniem ugiętych nóg. Udało się – sprawność zdobyta! Następnie rozegrane zostały mecze z udziałem naszych gości i rodziców. Podziw wzbudziły rzuty do kosza w wykonaniu starogardzkich koszykarzy oraz łatwość w prowadzeniu piłki.
Po zajęciach fizycznych nadszedł czas na krótkie spotkanie w sali lekcyjnej.  Nasi goście chętnie odpowiadali na pytania dzieci i rozdawali autografy.Czas z koszykarzami upłynął bardzo szybko i w miłej atmosferze. Bardzo dziękuję za to sympatyczne spotkanie i za dodatkową mobilizację dzieci do podejmowania sportowych wyzwań.

Katarzyna Bembenek

10 stycznia br. odbył się VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek, który zgromadził młodych wykonawców z dziewięciu szkół; naszych gminnych oraz kilku okolicznych. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, który ufundował także nagrody dla laureatów I-szych miejsc.

Relację z Przeglądu można znaleźć na stronie Radia Głos, które objęło imprezę patronatem medialnym. Uczestnicy oceniani byli w trzech wiekowych: klasy III-IV, V-VI szkoły podstawowej oraz VII, II i III gimnazjum). 

laureaci

5 stycznia 2018r. uczniowie klasy 5 b pojechali na wycieczkę do Władysławowa. Po drodze wstąpili do Swarzewa. Tam nawiedzili kościół, w którym został ochrzczony nasz patron Biskup Konstantyn Dominik. Następnie ruszyli w dalszą podróż.

Kolejnym punktem docelowym było Muzeum Motyli. Ekspozycja zawiera zbiory motyli i owadów pochodzących z całego świata. Wystawa obejmuje ponad 70 gablot entomologicznych, w których zgromadzono ponad 3000 okazów: motyli, chrząszczy, pluskwiaków, a także pająków, skorpionów i innych stawonogów. Poza wymienionymi zbiorami uczniowie mogli obejrzeć kolekcję monet, zabawek, pamiątek i pułapek związanych z “owadzią tematyką”.

W tym samym budynku mieści się także wystawa pt. „Magiczny Zawrót Głowy”. Jest to miejsce, w którym wychowankowie mieli możliwość poznania tajemnic iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików.

Na zakończenie uczniowie weszli na Wieżę Widokową, aby podziwiać panoramę Władysławowa i okolic. Na szczęście widok nie został zakłócony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Tego dnia wiało i padało…

W drodze powrotnej nie mogło obyć się bez wizyty w McDonaldzie.

A.Turzyńska

21 grudnia 2017 r. zespoły kociewskie „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” oraz „Modraki” wspólnie zaśpiewały kolędy podczas spotkania wigilijnego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Przy okazji wizyty w Warszawie zwiedziliśmy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dzięki Panu Kazimierzowi Smolińskiemu, Sekretarzowi Stanu, dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje parlament, jakie są obowiązki i prawa parlamentarzystów. Wyjazd do stolicy możemy uważać za interesujący i udany.

  W środę 20 grudnia zostały ostatecznie zakończone  rozgrywki w ramach Mikołajkowego Szkolnego Turnieju Szachowego. Do rywalizacji przystąpiło ogółem 18 uczniów.

W kategorii klas I – IV zwycięstwo odniósł Seweryn Grenc. Drugie miejsce zajął Kacper Dettlaff a trzecie Artur Szela.

W kategorii klas VII SP i klas II i III Gim. Najlepszy okazał się Dominik Broszczak.  Drugie miejsce zajął Nataniel Szafraniec a trzecie Oskar Czerski.

Janusz Trepkowski

        W środę 6 grudnia komisja powołana przez Panią Dyrektor dokonała przeglądu prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu „Karmnik dla ptaków”. W tym roku do konkursu przystąpiło 24 uczniów. W ocenie prac wzięto pod uwagę funkcjonalność, oryginalność, zgodność z tematem oraz pomysłowość.

       Najwyżej został oceniony karmnik wykonany przez Karola Neumanna ucznia klasy 4c  – pierwsze miejsce.

Na drugim miejscu sklasyfikowano pracę wykonaną przez Sandrę Chyła uczennicę klasy 1c.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano pracę Piotra Brzegowy ucznia klasy 1c.

Zostały również wyróżnione prace następujących uczniów:

- Aleksandry Czapiewskiej kl. 1a,

- Leny Wołoszyk kl. 1a,

- Karoliny Isakowskiej kl. 1c,

- Filipa Gapa kl. 1c,

- Radka Ogonowskiego kl. 1c                                                                     

Janusz Trepkowski

27 listopada 2017 r. na scenie MDK w Sopocie odbył się VI Ogólnopolski konkurs wokalny „Piosenki Romualda Lipko”. Na konkurs zgłosiło się 56 uczestników z całej Polski. Prezentacje konkursowe odbywały się w obecności Romualda Lipko – polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, od lat związanego z Budką Suflera.

W zmaganiach konkursowych udział wzięły uczennice naszej szkoły – Weronika Huebner (kl. VI a) i Julia Kuczkowska (kl. II a gimn.) oraz nasza absolwentka, Nikola Freda.

Miło nam poinformować, że Weronika Huebner piosenką „Wszystko czego dziś chcę” z repertuaru Izabeli Trojanowskiej wyśpiewała wyróżnienie. Również Nikola Freda, która zaprezentowała piosenkę „Do żony wróć” z repertuaru Anny Jantar, wywalczyła wyróżnienie.

Naszym wokalistkom serdecznie gratulujemy udanego występu!

Katarzyna Bembenek

W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z klasy I a przywiozły do szkoły swoje ulubione misie. Nauczyły się krótkiego wierszyka o misiu, wykonały opaski na głowę z jego wizerunkiem, oglądały filmy przyrodnicze o niedźwiedziach brunatnych i polarnych. Uczestniczyły w konkursach i głosowały na najpiękniejszego misia. Jak to podczas urodzin bywa, nie obyło się bez odśpiewania „Dwieście lat”, bo pluszak obchodził 115 urodziny i słodkiego poczęstunku. Na koniec dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu książki Michaela Bonda „Paddington”, opowiadającej o przygodach małego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu, którego pewna rodzina z Londynu przygarnęła do siebie. Zapraszam do lektury książki lub obejrzenia filmu w kinie.

B. Kowalewska

28 listopada 2017 r. podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. wręczone zostały nagrody laureatom Kociewskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pn. „Krajobraz Kociewia – tradycje i współczesność”.  Wśród nich znalazły się dwie uczennice naszej szkoły.

Zuzanna Szenyk zdobyła nagrodę, zaś Zuzanna Szulc wyróżnienie.

Dziewczynkom gratulujemy kolejnego sukcesu. Brawo!

Katarzyna Bembenek

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie zorganizowała 24 listopada konkurs „Opowiem Wam…”. W konkursie wzięły udział dziewczynki z kl. I a.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Agata Kolaska za opowiadanie baśni „Czterej muzykanci z Bremy”

III miejsce – Maja Rychlicka za baśń „Wilk i 7 koźlątek” braci Grimm

 

Dziewczętom należą się gratulacje, a rodzicom podziękowania za współpracę i przygotowanie pięknych strojów.

B. Kowalewska

„Myślę, że każdy artysta marzy o tym, aby jego twórczość przetrwała i mogła być inspiracją dla młodych ludzi. To oznacza pamięć, a tyle jest ludzkiego życia, ile pamięci o nim...”

Te słowa Pani Jagi Kofty, żony Jonasza, rozpoczęły kolejny Koncert Pamięci, który odbył się 17 listopada 2017 r. w Miejskim Domu Kultury. Wokaliści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie przypomnieli piosenki z tekstami Jonasza Kofty, znanego i żyjącego w pamięci poety. Zgromadzona publiczność usłyszała m.in. „Wakacje z blondynką”, „Radość o poranku”, „Kwiat jednej nocy”, „Pamiętajcie o ogrodach”. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji koncertu.

Katarzyna Bembenek

We wtorek 21 listopada nasza klasa wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w PSP w Tczewie. Pan strażak wyświetlił nam filmy, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Widzieliśmy wiele wozów i sprzętów strażackich. Najbardziej podobało nam się to, że mogliśmy założyć stroje i hełmy strażackie. Pani uwieczniła wszystko na pamiątkowych zdjęciach.

kl. 2 A z p. A. Bresą.

   W dniu 7 listopada uczniowie klasy szóstej i siódmych z wychowawcami mieli okazję zobaczyć jak wyglądają kulisy nagrywania teledysku w Malborku. Profesjonalni operatorzy, dźwiękowcy, kierownik planu i sympatyczny prowadzący zaangażowali śmiałków do zaprezentowania swoich talentów. Nie zabrakło również tradycyjnej wizyty w McDonald'sie i spaceru urokliwymi ścieżkami Malborka.     A.Nowak

10 listopada 2017 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbyło się XVIII Spotkanie z Pieśnią i Piosenką Patriotyczną „Cześć polskiej ziemi”.  W przeglądzie udział brali” soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne w czterech kategoriach wiekowych (kl. I-III, IV-VI, VII i gimnazjalne oraz młodzież ponadgimnazjalna). Każdy wykonawca prezentował jedną piosenkę o treści patriotycznej.
Naszą szkołę reprezentowały zespoły „Kropelki”, „Kwiatuszki” oraz Julia Kuczkowska. 
Zespół „Kropelki” (kl. I-III) zaśpiewał piosenkę „Nasza Ojczyzna”. Wystąpił w składzie: Oliwia Drossel, Paulina Glock, Julia Laskowska, Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch, Zuzanna Szulc.
Zespół „Kwiatuszki” (kl. IV-VI) zaprezentował piosenkę „Serce w plecaku”. Skład zespołu: Natalia Hasa, Weronika Huebner, Agata Mrozińska, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska.
W kategorii kl. VII-gimnazjum wystąpiła Julia Kuczkowska. Zaśpiewała piosenkę „Czerwone maki na Monte Casino”.
Obrady jury okazały się dla nas bardzo szczęśliwe. Wszystkie nasze prezentacje zostały wysoko ocenione.
„Kropelki” – I miejsce
„Kwiatuszki” – I miejsce
Julia Kuczkowska – II miejsce
Dziewczętom gratulujemy udanych występów i osiągniętych sukcesów.
Katarzyna Bembenek 

8 listopada przypada Dzień Zdrowego Śniadania i Jedzenia. Właśnie z tej okazji uczniowie klasy I a przynieśli na zajęcia Świeżaki. Z ich pomocą poznali zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania się. Kolorowe maskotki – warzywa i owoce, przypominały, że muszą stanowić najistotniejszy składnik dziecięcych posiłków.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat zdrowego stylu życia. Śpiewały razem ze Świeżakami ich hymn. Nie obyło się też bez wspólnych ćwiczeń ruchowych, do których również zachęcają Świeżaki. Ważnym punktem dnia było zdrowe II śniadanie. Maluchy jadły kanapki, owoce i warzywa, piły kefir. Na koniec każdy rysował piramidę żywienia.

Kolorowe i radosne zajęcia z pewnością zostaną w pamięci uczniów.

Organizatorem XII edycji wojewódzkiego konkursu dla dzieci i młodzieży „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa” na temat  „Jan Paweł II – świadek historii Polski” było Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu, świetlica „Wrastanie” w Radymnie. Zadaniem konkursowym było namalowanie Jana Pawła II w okolicznościach znaczących dla historii Polski.
21 października 2017 r. w Radymnie wręczone zostały dyplomy i nagrody laureatom konkursu. Wśród nich znalazła się uczennica kl. III b, Zuzanna Szulc. Przedstawiła ona Jana Pawła II modlącego się przed Cudownym Obrazem Jasnogórskim. 
Zuzi gratulujemy sukcesu!
Katarzyna Bembenek 

      W październiku z okazji  ,,Miesiąca Bibliotek’’  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie  „Z książką mi do twarzy”.  Najmłodsze dzieci  z klas I-III wykonały prace w formie plastycznej,  a pozostali uczniowie przygotowali fotografie. Oto wyniki konkursów:

  • Konkurs plastyczny: I miejsce – Marianna Pauch i Zuzanna Szulc kl. III b  ; II miejsce – Nella Konkel kl. IIIa ; III miejsce – Pola Starke i Zuzanna Libiszewska kl.III b; wyróżnienie – Zuzanna Szenyk kl. III b, Lena Piechowska kl. I a i Mateusz Smugaj kl. IIIa.
  • Konkurs fotograficzny: I miejsce – Laura Piechowska kl. V a; II miejsce -  Marta Jaśniewska II bg.

Organizator: biblioteka szkolna.

30 października 2017 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie odbył się Gminny Turniej „Mały Mistrz” (edycja jesienna).  W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych kl. I-III. Każda drużyna składała się z pięciu dziewczynek i pięciu chłopców.

Po prezentacji drużyn i rozgrzewce rozpoczęły się konkurencje sportowe, które mierzone były na czas. Towarzyszyły im ogromne emocje i zdrowa rywalizacja zgodna z zasadą fair play.

Po słodkim poczęstunku ogłoszone zostały wyniki i wręczone dyplomy i medale. Nasza drużyna zajęła IV miejsce. Brawo!

K. Bembenek

19 października 2017 r. w Bibliotece Diecezjalnej im. Bernarda Szlagi wręczone zostały nagrody i stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Podczas tegorocznej Gali Edukacyjnej wystąpił Chór Cantores Minores z Gniewu pod kierownictwem Izabeli Chyły.

Miło nam, że wśród stypendystów znalazła się spora grupa uczniów naszej szkoły.

Stypendium naukowe otrzymała Faustyna Klin.

Stypendia artystyczne otrzymali: Paweł Glock, Natalia Hasa, Weronika Huebner, Julia Kuczkowska, Agata Mrozińska, Laura Piechowska, Weronika Sak, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska.

Naszym uczniom gratulujemy!

10 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza Pasierba w Pelplinie. Po szkole oprowadził nas pan dyrektor. Spotkaliśmy się także z p. pedagog i nauczycielem w-fu. Mieliśmy okazję „zajrzeć” do niektórych klas, biblioteki, gabinetu p. pedagog, sali gimnastycznej, sekretariatu, a także chwilę pobyć w gabinecie pana dyrektora. Na zdjęciach zawieszonych na korytarzu szkolnym kilkoro dzieci rozpoznało swoich rodziców. Może niektórzy uczniowie będą uczyć się w tej szkole? Czas pokaże. Dziękujemy p. dyrektorowi za miłe przyjęcie.

Katarzyna Bembenek

OSW to szkoła z internatem, w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Placówkę tę 9 października 2017 r. odwiedzili uczniowie klasy 3 b. Pani pedagog oprowadziła nas po szkole i internacie. Zobaczyliśmy sypialnię, sale, w których uczą się dzieci. Bardzo podobał nam się pokój relaksacyjny, a także sala gimnastyczna z siłownią. Mieliśmy okazję do spotkania z uczniami tej szkoły. W świetlicy  wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych. Wspólne spotkanie zaowocowało pięknymi pracami. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowych kolegów i wspólnie z nimi spędzić czas. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

6 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne. Ks.  kleryk Mateusz ciekawie opowiadał dzieciom o tej wyższej uczelni, zaprowadził w jej najciekawsze miejsca.  Na tabletach zawieszonych na holu dzieci rozpoznawały pelplińskich księży, w tym naszego księdza proboszcza, a także pelplińskich męczenników, o których mówiły podczas zajęć o „pelplińskiej jesieni”. Ponadto zobaczyły klerycką siłownię, czytelnię, sale wykładowe, „strefę kibica”, salę kaszubską, kaplicę św. Barbary, jadalnię, a także spacerowali po ogrodzie seminaryjnym. Czas upłynął ciekawie i bardzo szybko, za co jesteśmy wdzięczni ks. klerykowi.

Katarzyna Bembenek

W Pelplinie mamy kilka szkół. Jedną z nich jest Państwowa Szkoła Muzyczna im. Janiny Garści. Uczą się w niej dzieci utalentowane muzycznie.  2 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b, którzy w tym roku szkolnym poznają swoje miasto, odwiedzili tę placówkę. Przywitała ich pani dyrektor Krystyna Czocher, która opowiedziała o swoich uczniach, o tym, w jaki sposób można „dostać się” do szkoły, jak odbywają się lekcje. Podczas spaceru dzieci zobaczyły sale, w których uczniowie uczą się gry na instrumentach oraz świetlicę szkolną. Następnie odbył się koncert muzyczny. Uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali brzmienie różnych instrumentów. Były to skrzypce, akordeon, pianino, gitara, klarnet, wiolonczela, flet poprzeczny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękuję Pani Krystynie Czocher za ten wspólnie spędzony czas.

Katarzyna Bembenek

5 października 2017 r. uczniowie kl. 3a i 3b udali się na wycieczkę przyrodniczą. Najpierw zwiedzili gospodarstwo rolne w Pomyjach. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć stare narzędzia i maszyny rolnicze. Atrakcją był koń, który jadł z ręki i chętnie dał się głaskać.

Następnie uczniowie pojechali do Malenina. W „Jabłoniowym Dworku” spotkali się z sadownikiem, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się mnóstwa interesujących rzeczy o jabłoniach i nie tylko, zobaczyli też kwitnące na jabłoni kwiaty (naprawdę). Mieli okazję samodzielnie zerwać jabłka i je zjeść. Smakowały wszystkim. Resztki otrzymały zwierzęta. Potem była wspólna zabawa, ognisko, pieczenie kiełbasek. Sok z jabłek również był pyszny. Kolejną atrakcją było obieranie jabłka, wszystkim  udało się zrobić serpentynę, a także zawody sportowe zakończone przeciąganiem liny. Swoje wrażenia po pobycie w sadzie dzieci przedstawiły w formie pracy plastycznej. Na zakończenie wizyty w „Jabłoniowym Dworku” każdy otrzymał pyszną szarlotkę (palce lizać!).

Wycieczka była niezwykle pouczająca i udana (deszcz zaczął padać wtedy , gdy dzieci wracały już do domu).

K. Bembenek, K. Borowska

Reprezentacja naszej szkoły w składzie:

- Kamila Małolepsza

- Dominik Broszczak

- Nataniel Szafraniec

- Rafał Dąbrowski

5 października uczestniczyła w 1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych. Finał ten odbył się w Gdyni w klubie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Po ciężkich potyczkach z drużynami szkół trójmiejskich, ostatecznie drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie zajęła IV miejsce.

Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 16 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe, które przyniosły nam wiele radości, uśmiechu i wprawiły w dobry humor. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu pełni wrażeń i radości w sercu.
Dziękujemy ks. Proboszczowi Tadeuszowi Brzezińskiemu za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej pielgrzymce oraz za miłe, słodkie niespodzianki.

Matko, weź nas w Swoją opiekę!

Matko, pokieruj nami,

Tobie się oddajemy i zawierzamy!

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
    ul. Kościuszki 12 A
    83 - 130 Pelplin
  • (+48) 58-536-15-69
    zsnr2@o2.pl

Galeria zdjęć