•  Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim było organizatorem  Międzywojewódzkiego Festiwalu Zespołów Kociewskich „BRZAD”, który odbył się dnia 12 czerwca 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubichowie.

• 7 czerwca klasy I a i II a wybrały się na wspólną wycieczkę krajoznawczą do Wdzydz Kiszewskich. Tutaj zwiedziły Kaszubski Park Etnograficzny założony przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w 1906 roku.

• 12 czerwca odbył się, pod patronatem parafii katedralnej, XI PARAFIALNY KONKURS BIBLIJNY. W tym roku uczniowie zgłębiali przypowieści z Ewangelii wg św. Łukasza. Do biblijnej rywalizacji stanęło 43 uczniów obu pelplińskich szkół: ZKiW nr 1 oraz SP nr 2.

• Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zrób coś z niczego.

• 5 czerwca 2018 r. uczniowie klasy III b pojechali na wycieczkę. Pierwszym punktem wyjazdu był zamek w Gniewie, po którym oprowadził nas przewodnik. Bardzo podobała nam się sala rycerska, kaplica oraz sala tortur. Po smacznym obiedzie w restauracji spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Gniewu, zwiedziliśmy też kościół św. Mikołaja. Następnie pojechaliśmy do Kwidzyna na basen. Na ostatnich zajęciach z instruktorem pływania każdy uczeń przepłynął całą długość basenu i zdobył sprawność Pływaka  (program „Mały Mistrz”).

• Centrum Rehabilitacyjno - Rekreacyjnym Dobry Brat w Osieku od kilku lat jest organizatorem Zaczarowanego Dnia Dziecka Niepełnosprawnego, w którym co roku chętnie bierze udział „ekipa z Pelplina”. Tym razem  p. Andrzej Wolski pokazał się  jako Józef Piłsudski, a p. Kazimierz Krajnik jako żołnierz legionista . Dla zgromadzonych w tym dniu uczestników imprezy śpiewała uczennica kl. 3 a – Oliwia Drossel. Gościem specjalnym tegorocznej edycji Dnia Dziecka był Andrzej Krzywy z zespołem De Mono.

Cieszymy się, że mogliśmy umilić przeżywanie tej radosnej uroczystości wszystkim uczestnikom Zaczarowanego Dnia Dziecka.

• 28.05.2018

W najbliższym czasie  w Polsce, podobnie jak w całym cywilizowanym świecie, systematycznie zwiększać się będzie liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Do 2025 roku 28% ludności Polski będzie liczyć  60 lat  i więcej. Za ok. 20 lat będą oni stanowić już 1/3 populacji.  Aby wspomóc naturalny proces zastępowalności pokoleń, należy już dziś poważnie zająć się wsparciem  populacji osób przygotowujących się do wejścia w 7 dekadę życia. Oprócz utrzymania samodzielności, sprawności i niezależności, ważnym elementem każdego mądrego programu wsparcia seniorów powinno być uwzględnienie ich  potrzeb: np. społeczna potrzeba aktywności i kontaktu z innymi ludźmi,  potrzeba realizacji swoich pomysłów, rozwijanie pasji i zainteresowań w realnej rzeczywistości. Senior spełniony w zakresie swoich potrzeb jest osobą świadomie kształtującą poczucie trwałości rodziny, która obdarza wnuków zainteresowaniem i akceptacją. Senior zdrowy i aktywny to człowiek zaangażowany w życie rodziny, miejsca, w którym mieszka i państwa, którego jest obywatelem.

• 10.05.2018

Program Grupy Energa „Dynamiczni Seniorzy z energią” dedykowany jest osobom w wieku 55+, które chcą aktywnie spędzać czas. Działania Grupy Energa skupiają się wokół ułatwienia im dostępu do opieki medycznej, profilaktyki prozdrowotnej i do zachęcania w uczestniczeniu w życiu kulturalnym i społecznym w swoim regionie.

• 13 czerwca 2018r. klasy piąte udały się na ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym. Za cel podróży obrały sobie Malbork. Każda z klas uczestniczyła w lekcji historycznej na zamku. Nie zabrakło także zajęć sportowych w park linowym. Na koniec pobytu uczestnicy uzupełnili stracone kalorie w McDonaldzie i szczęśliwi wrócili do domów.

A. Turzyńska

• Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka w Pieniny.